Editör
Editör
30 Ocak 2017 Pazartesi 20:15
CHP’li Özel’den Kurtulmuş’a sert tepki

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, partisinin Manisa İl Başkanlığı binasında basın toplantısı düzenleyerek, ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın aldığı kararları ve Başbakan Numan Kurtulmuş’un referandumla ilgili “Evet’te verilecek destek terörle mücadeleye verilmiş destektir’’ açıklamasını eleştirdi.CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel açıklamasına, ABD Başkanı Donald Trump’ın göreve başladıktan sonra Suriye, İran, Irak, Sudan, Yemen ve Libya vatandaşlarının ABD’ye girişini yasaklayan kararını eleştirerek başladı. CHP’li Özel, bu kararın kabul edilemez olduğunu ifade ederek, “ABD’ye girişini yasaklayan karar insanlık tarihinin ortak geçmişinden, yaşanan acılardan hiç ders alınmadığını, insan haklarına aykırı, dışlayıcı bir kararla toptancı bir anlayış ile ötekileştirmeyle, kimlik ve terör sorunun çözülemeyeceğini hiç anlamadığını gösterir. Donald Trump’ın aldığı karar dışlayıcıdır, ötekileştiricidir. Donald Trump şunu bilmelidir, insanlık tarihi boyunca hiçbir kimlik sorunu ötekileştirmeyle, itmeyle kakmayla, aşağılamayla ve dışlamayla çözülmemiştir. Elbettik ülkelerin kendilerine karşı terör tehditlerini ortadan kaldırmak için bir takım tedbirler alması haktır. Ama bunu yaparken temel insan haklarını ihlal etmek, insanlığın ortak kazanımlarını görmezden gelmek ve orta çağdan kalma yöntemlerini kullanmak kabul edilemez bir durumdur. Bunu tepki gösteriyoruz’’ diye konuştu.

YASAK ÜLKELER ARASINDA SUUDİ ARABİSTAN VE MISIR YOK

ABD Başkanı Donald Trump’ın yasakladığı ülkeler arasında 11 Eylül saldırısını gerçekleştiren 19 saldırgandan 15’nin uyruğu olan Suudi Arabistan ile Mısır’ın olmadığını dile getiren CHP’li Özel, “İnsanlık tarihini en büyük terör olayı 11 Eylül saldırısıdır. 11 Eylül saldırısı gerçekleştiren 19 saldırgandan 15’i Suudi Arabistanlı veya Mısırlıdır. Bugün yasaklanan ülkeler arasında Suudi Arabistan ile Mısırlı dışarıda kalmıştır. 19 saldırganın 15’nin geldiği ülkenin ABD’ye gelmesi serbestse Suriye, İran, Irak, Sudan, Libya ve Yemen vatandaşlarının yasaklamanın açıkça farklı ötekileştirme, farklı bir aşağılama ve ortaya konanın tamamen Trump’ın zihnindeki çarpıklardan kaynaklı İslamı Fobik bir karar, Etnik fobik bir karar olduğu ve bunun ne ABD, ne Ortadoğu’ya  nede dünyaya barış getirmeyeceği de açıktır. Donald Trump’ın ABD’ye gitmek için yola çıkmış olan çocukları hava alanlarında, sınır kapılarında bırakmış olması sadece o çocukların kin,nefret ve öfkeden başka bir şeyle büyümemeleri, bu çocukların terörizmin kucağına itilmeleri sonucunu doğurur’’ dedi.

“TRUMP’TAN DERS ÇIKARMAMIZG EREKİR’’

Türkiye’ye yaşanan Başkanlık Sistemi’ne en güzel cevabın ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump olduğunu ifade eden CHP’li Özel, “Buraya baktığımızda bizim alacağım ders, tek adam olsun, güçlü olsun, bütün yetki elinde toplansın, başkan olsun diyenlere karşı ‘Alsana Başkanlık’ demekten başka bir şey değildir. Başkanlık Donald Trump gibi kendini beğenen başkasını dinlemeyen, hızlı karar verip eğrisini doğrusunu hesaplamayan bir başkanın elinde ABD gibi demokrasinin ne hale geleceğini gösteriyor. Ama ABD’de alınan bir diğer karar bugüne kadar hep vurguladığımız Türkiye’ye önerilen Başkanlık Sistemi’nde en büyük eksik olan yargının bağımsızlığı ve kuvvetler ayrılığının Türkiye’yi ne noktaya getirebileceğini de açıkça ortaya koyuyor. ABD’deki sistemde ‘Ben bilirim’ diyen çok bilen, tek başına karar veren ve söylediğini kaba saba yapan bir başkan bugünkü sonucu doğururken, ABD’deki güçlü kuvvetler ayrılığı, yargıçların gücü bu işe dur demiştir. Ama Türkiye’ye getirilen Başkanlık Sistemi’nde bu denge ve fren mekanizması yoktur. Türkiye’de herkes başkana bağlı olacaktır. Başkanın alacağı kararları denetleyecek olan yargının eli kolu bağlıdır. 15 Anayasa Mahkemesi üyesinin 12’sini başkan seçmektedir. Bu nedenle herkes bir kez daha düşünsün. Kuvvetler ayrılığının ve yargı bağımsızlığının önemini herkes bir kez daha görsün’’ dedi.

“BU BİR İTİRAFTIR’’

CHP’li Özel açıklamasının ikinci kısmında, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un yaptığı  Evet’te verilecek destek terörle mücadeleye verilmiş destektir’’ açıklamasıyla devam etti. CHP’li Özel yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz günlerde Numan Kurtulmuş korkunç bir açıklamada bulundu. Bir utanç açıklaması yaparak rezalete imza attı. Dediki, ‘Evet çıkarsa, bundan sonra terör örgütlerinin sesi çıkmaz’. Bu bir itiraftı. Bu önlenmeyen terörden hükümet medet mi umuyor diye bakıyordu. Bu yaptıklarıyla bir rejimi tüketiyorlar, yeni bir rejimi inşa ediyorlar diye rahatsız olduk. Bunun en sert tepkisini genel başkanımız verdi. Numan Kurtulmuş 2 adım geri attı. ‘Sözlerim çarpıtıldı’ dedi. Ama dün sabah bir televizyon programına çıkarak ‘Sözlerim çarpıtılmıştır. Onu demek istemedim. Evet’te verilecek destek terörle mücadeleye verilmiş destektir’ dedi. Bu ifadeler korkunç ifadeler. Bir tükenmişliğin ifadesi. Bir referandumda ‘Evet’i kendi kendine çıkaramayanların terörle mücadele meselesini alet ederek, bunu çarpıtarak, buradan bir şeyler beklediklerinin göstergesi. Ey Numan Kurtulmuş, AKP’nin iktidara geldiği  Kasım günü Türkiye’de sıfır terör vardı. Terörsüz bir Türkiye teslim aldın. O yıl sadece  şehit gelmişti. Bu son bir yılda gelen şehit sayısı 1000’e yaklaştı. Siz iktidarını tamamlayıp 7 Haziran’da tek başınıza iktidarı kaybettiğiniz gece Cumhurbaşkanı’nın baş danışması Burhan Kuzu, şu tweete attı. ‘Millet kaosu seçti’. Daha birisini burunu kanamadan’’ dedi.

“BU VATANDAŞA TEHDİT, EVLATLARI ASKER OLANLARA ŞANTAJDIR’’

CHP’li Özel, Başbakan Kurtulmuş’un sözlerinin tehdit ve şantaj niteliğinde olduğunun altını çizerek, “Bugün kü başkan adayınız sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Dağlıca saldırısından sonra canlı yayında ‘400 vekil alınsaydı, bunlar olmaz’ dedi. Bunları unutmadık. Şimdi ‘Sözlerim çarpıtıldı’ deyip 2 dakika sonra ‘Evet çıkarsa bu terörle mücadeleye destektir’ demek bir itiraftır. Bu vatandaşa bir tehdittir. Askerle evladı olan bizlere, hepimize bir şantajdır. Bu alçaklıktan başka bir şey değildir. Yaptığınız alçaklıktır. Türkiye’de 70 milyon ile birlikte CHP olarak terörle ne destek istiyorsanız arkanızdayız dedik. Şimdi bir rejim değişikliği getiriyorsun. Şehit kanıyla sulanmış bu topraklarda kuruşlum Cumhuriyet rejimini değiştireceğim diyorsun. Buna karşıda diyorsun ki ‘Evet derseniz terörle mücadeleye destek olur’.  Bu hadsizliktir, haksızlıktır. Yapılan iş alçakça bir tutumdur. Bunu söylediğiniz zaman başka bir ülkede insan içine çıkamazsınız. Ne münasebet ne hakla bu sözü söylersin’’ dedi. Z

 BAŞBAKAN’A ÇAĞRIDA BULUNDU

CHP’li Özel, Kurtulmuş’un açıklamasının ardından Başbakan Binali Yıldırım’ın Kurtulmuş’u görevden alması gerektiğini ifade ederek, “Biz bugün hayır derken, terörü araçsallaştıran sana da ‘Hayır’ diyoruz. Terörden medet uman bu zihniyete de ‘Hayır’ diyoruz. Milliyetçilere, Türkiye’nin tüm güzel insanlarına şunu söylüyoruz. Numan Kurtulmuş’u duyun. Terörle niçin mücadele etmediğini, terörden ne umduğunu ‘Evet’ çıkarsa ne vaad ettiğini de görün. Numan Kurtulmuş’u özür dilemeye filan değil, sayın başbakanı böyle bir adamı hükümet sözcülüğünde, bakanlıkta ve hatta partisinde tutmamaya davet ediyorum. Numan Kurtulmuş bu göreve devam ederse bu ağzından çıkan rezilliğini, utanmazlığını başbakanda paylaşıyor demektir’’dedi.

Açıklamasının son kısmında Manisa’da referandum çalışmaları için iki AK Partili belediyenin kamu imkanlarını kullanarak çalıştığını iddia eden CHP’li Özel, “Manisa’da ‘Evet’ ile ‘Hayır’ arasında ciddi bir mücadele olacak. Bu konuda birilerinin belediye kaynaklarını kullanarak ‘Evet’ mücadelesine hazırlık içerisinde oldukları ortada. Ama buna karşı şunu bilsin ki Manisa’da ‘Hayır’ diyenler ne dediklerinin farkındalar. Manisa’da yüzde 60 altında bir ‘Hayır’ çıkma ihtimali Türkiye’de ne olursa olsun bizlerin başarısızlığı olur. Bugün belediye başkanları kamu kaynaklarını kullanarak, yüzde 40’ın üzerlerine çıkarlarsa başarı olur. Ama kamu kaynağına el atarlarsa, belediye imkanlarını bu konuda kullanırlarsa iki elimiz yakalarında olur’’ dedi. 

Anahtar Kelimeler:
CHPÖzgür Özel
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.