Editör
Editör
22 Ağustos 2017 Salı 03:01
Manisa'yı kandırma!

Manisa Ortak Girişim Grubu Yönetim Kurulu, önceki hafta Sümerbank Davası’yla ilgili basın açıklaması yapan Ali Suat Ertosun’a cevaben bir açıklama yayımladı. OGG’nin açıklamasında, gazetemizin geçtiğimiz hafta sayfalarında yer verdiği ‘Sümerbank Davası’nda 41 işadamı daha topun ağzında’ başlıklı haberinin içeriğinde de belirtildiği gibi, Ali Suat Ertosun’un OGG’nin özel kişiler ve kamu kuruluşlarından oluşan tüm ortakları hakkında suç duyurusunda bulunduğunu belgesiyle açıkladı.

Ertosun, geçtiğimiz hafta hedef alındığını öne sürerek yaptığı basın açıklamasında, “Manisa Ortak Girişim Grubu’nun ortağı özel kişiler ile kamu kuruluşu niteliğindeki meslek kuruluşları hakkında, tarafımdan suç duyurusunda bulunulmamıştır” ifadelerine yer vermişti. Ancak Ortak Girişim Grubun’ndan yapılan açıklamada, kendisinin verdiği dilekçeyi inkar ettiğinin altı çizildi. Ortak Girişim Grubu, Ali Suat Ertosun’un şikayet dilekçesinin fotoğrafını da kamuoyuyla paylaştı.

Manisa Ortak Girişim Grubu’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Emekli Yargıtay ve eski HSYK Üyesi Ali Suat Ertosun’un Manisa Pamuklu Mensucat’ın özelleştirilmesi sürecine ilişkin olarak yaptığı 16.08.2017 tarihli basın açıklamasında, bir taraftan Şirketimizi ve ortaklarımızı zan altında bırakan açıklamalara yer verilmektedir, diğer taraftan verdiği dilekçeler inkâr edilerek «MOG Grubunun ortağı özel kişiler ile kamu kuruluşu niteliğindeki meslek kuruluşları hakkında tarafımdan suç duyurusunda bulunulmamıştır.» denilmektedir.

Manisa Ortak Girişim Anonim Şirketi; aralarında Manisa Valiliği Özel İdaresi, Manisa Belediyesi Besot A.Ş., Manisa Ticaret ve Sanayi Odası, Manisa Ticaret Borsası, Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası gibi “Kamu Tüzel Kişiliklerinin” ve bunların yanı sıra Manisa’nın önde gelen sınaî ve ticarî işletmelerini temsil eden tüccarın yer aldığı 64 KÜÇÜK PAY SAHİBİ ortaktan oluşan ve Manisa’ya yatırımlar sağlamak amacıyla kurulan örnek bir şirkettir.

Şirket kurucuları arasında yer alan Ticaret Borsası, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkârlar Odası gibi kurumlar, sayıları binlerle ifade edilen esnaf ve taciri temsil etmektedirler ve diğer kurucu ortaklarla birlikte, Manisa Valiliği ile Manisa Belediyesi’nin eşgüdümünde Manisa’ya yatırımlar yapmak, yatırımlar yapılmasını ve istihdam açılmasını sağlamak, kentsel gelişime katkıda bulunmak amacıyla bir araya gelmişlerdir.

Ancak bazı kişi, kuruluş ve siyasî partilerin farklı maksatlarla, Kamuoyu nezdinde, Şirketimiz ve Değerli Ortaklarımız hakkında gerçeğe aykırı, yanlış yahut eksik haber, yorum ve yönlendirmeleri sebebiyle, iyi niyet ve fedakârlıkla bir araya gelen ortaklarımız ve özellikle de ilk Yönetim Kurulu üyelerimiz haksızlığa uğramaktadırlar.

Şu hususları Kamuoyu’nun bilgisine özellikle sunmak isteriz:

Manisa Ortak Girişimi; Manisa Valiliği’nin çağrısı, teşviki ve Manisa Belediyesi’nin eşgüdümünde, Manisa’lı kurum, kuruluş ve tüccarın kolektif duyarlılığı ile kurulmuştur ve küçük-eşit paylara sahip 64 ortağı ile faaliyetini sürdürmektedir.

Özelleştirme ihalesi aşamasında «girişim» olarak bir araya gelen ortaklarımız, özelleştirme ihalesinden sonra kurulan «Anonim Şirket»’in iştirakçisi olmuşlardır ve Şirket’in ilk Yönetim Kurulu üyeleri de o aşamada seçilmişlerdir:

Belirtmek gerekir ki, ne Yönetim Kurulu üyelerimize, ne de ortaklarımıza «kâr payı» yahut «ücret» ödenmiştir.

Özelleştirme işleminden yaklaşık iki sene sonra, Manisa Pamuklu Mensucat’tan pay satın aldığı iddiasıyla, o tarihlerde HSYK’nun beş üyesinden biri olan Ali Suat Ertosun tarafından, «özelleştirme ihalesine fesat karıştırmak» «resmi evrakta sahtecilik» suçlamasıyla dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Özelleştirme İdaresi yetkilileri ve Manisa Ortak Girişim ortakları hakkında şikâyette bulunulmuştur; kendisinin şikâyet dilekçesinin fotokopisi, bu açıklamamızın ekinde sunulmaktadır.

Ali Suat Ertosun’un şikâyeti hakkında, hem Ankara, hem de Manisa Cumhuriyet Savcılıkları «herhangi bir hukuka aykırılık tespit edilmediği» gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığına karar vermişlerdir.

Ali Suat Ertosun’un itirazı üzerine, Özelleştirme İdaresi yetkilileri ve Manisa Ortak Girişim ilk Yönetim Kurulu üyeleri hakkında ceza davası açılmıştır; yargılama sırasında düzenlenen ve Sayıştay uzmanlarından oluşan Bilirkişi Kurulu Raporu ile «..ihale sürecinde hukuka aykırı bir uygulama tespit edilmemiştir» ve hem Özelleştirme İdaresi yetkileri, hem de ilk Yönetim Kurulu üyelerimiz hakkında beraat kararı verilmiştir.

Ali Suat Ertosun’un temyizi üzerine, ihaleye hazırlık döneminde değerleme işlemi yapan firma yetkilileri hakkındaki şikâyetlerin de araştırılması gerekeceği gerekçesiyle beraat kararı bozulmuştur.

Bozma kararından sonra, Ankara Mahkemesince, ilk Yönetim Kurulu üyelerimiz hakkında mahkûmiyet kararı verilmiştir.

Yargıtay’ca onanan bu mahkûmiyet kararı hakkında, ilk Yönetim Kurulu üyelerimizin itiraz kanun yolu başvurularının incelenmesi henüz sonuçlanmamıştır.

Mahkûmiyet kararına ilişkin devam eden hukukî sürecin sonunda ilk Yönetim Kurulu üyelerimizin aklanacaklarına inanıyoruz.

Zira, davaya konu iddia; değer tespiti yapılması, ilân verilmesi, şartnâme ve tanıtım dokümanı hazırlanması gibi ihaleye hazırlık dönemine ilişkindir; o dönemde Manisa Ortak Girişim Grubu teşekkül dahi etmemiştir.

Manisa Ortak Girişim Grubu üyeleri; Manisa Valiliği, Manisa Belediyesi, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası, Manisa Ticaret Borsası, Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası gibi “Kamu Tüzel Kişiliklerinin” ve bunların yanı sıra Manisa’nın önde gelen sınaî ve ticarî işletmelerini temsil eden tüccarın katılımıyla oluşmuştur ve ihale süreci, başından sonuna hukuka uygun gerçekleşmiştir.

Manisa’lı kişi, kurum ve kuruluşlardan oluşan ve Manisa’nın gelişmesine hizmet ve yatırımlar temin etmek maksadıyla bir araya gelen 64’ü bulan Değerli Ortaklarımızın, bu girişim nedeniyle bugüne kadar kişisel tek bir lira menfaat temin etmemiş olduklarını ve haksız ve dayanaksız eleştirildiklerini, Ali Suat Ertosun’un haksız suçlamalarına muhatap kaldıklarını Değerli Manisalı Hemşerilerimizin bilgi ve değerlendirmelerine saygıyla sunarız.”  

ERTOSUN'UN ŞİKAYET DİLEKÇESİNDE KİMLER VAR

Ertosun’un ‘Görevi ihmal, görevi kötüye kullanmak, ihaleye fesat karıştırmak, resmi evrakta sahtecilik, vergi usul kanununca aykırılık ve soruşturma sırasında saptanacak diğer suçlar’ ile yaptığı şikayet dilekçesinde kimler var. Dönemin Başbakanı, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan. Dönemin Ulaştırma Bakanı, Başbakanımız Binali Yıldırım. Eski bakanlar Kemal Unakıtan, Ali Babacan, Ali Coşkun. ÖİB Başkanı Metin Kilci. ÖİB üyeleri Sami Ölmeztoprak, Nadir Aksoy, Önder Kocabay, Celalettin Okçu, Ahmet Aksu, Aziz Gökçe, Adnan Gürdal, M. Şükrü Doğan. Dönemin Manisa Belediye Başkanı Bülent Kar. Ve Manisa Ortak Girişim Grubu ortak ve yöneticileri.

ORTAK GİRİŞİM GRUBU'NUN ORTAKLARI VE YÖNETİCİLERİ

Hüseyin Eryüksel, Ertürk Pamuk ve Üzüm İşletmesi, Sadık Özkasap, Ahmet Tarık Almış, Semih Vardarer, Öner Yeşilkaya, Nizameddin Etyemez, Cemal İzci, Dündar Çiloğlu, Erdinç Yumrukaya, Selahaddin Yayman, İrfan Eryüksel, Alkan Kaya, Bekir İçier, Oğuz Sümer, Bekir Kılınç, Halis Teker, Közer Tekstil, Ergun Türek, Hakkı Bayraktar, Arif Koşar, Mehmet Gürleyen, Güner Kayın, Şeref Dikyar, Hüseyin Ertekin, İsmail Akdede, Tayfun Hassümer, Mehmet Çözel, Şenol Saraçoğlu, Selçuk Sezen, Mahmut Şentürk, Muzaffer Çakmak, Sait Cemal Türek, Erdal Dursun, Yaşar Necati Taylan, Ali Zorcesur, Ünal Pehlivan, Kenan Yaralı, Ayhan Okur, Ali Rıza Dane, Hüseyin Akdede, Özer Yerkazanoğlu, Tahsin Çambel, Ömer Durmaz, Cemal Hasvatan, Mustafa Özer, Adnan Özgürler. Kurumlardan ise: Manisa Valiliği, Manisa Belediyesi, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası, Manisa Ziraat Odası, Manisa Ticaret Borsası, Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası.

belge.jpg

Son Güncelleme: 07.11.2017 15:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
dayanamadim 3 yıl önce

Ya bu adamlar yanlarinda orda buroda duran 3 kisinin ayligini odemiyor be kac aydir yazik ya kurban bayrami yaklasiyor kendileri bakar en buyuk hangi danayi kessem diye ordaburda konusacaginiza hakkinizi savunacaginiza once bu insanlarin ayligini odeyin yazik yazik zenginmis...