Babam, merhum Mehmet Ziyaettin Elbirler 33 yıl, ben 40 yıl Polis armasını göğsümüzde,  ifade ettiği anlamı kalben ve ruhen benimseyerek, Devletin emrinde, halkın hizmetinde gururla görev yaptık. Oğlum, 1. Sınıf Emniyet Müdürü Ziyaettin Kürşad Elbirler 30 yıldır aynı duygular ile görevini ifa ediyor.

Biliyor ve diyoruz ki:

 Necip, aziz Türk Milleti tarih sahnesine çıktığı ilk günden bu güne, birlikte, huzur içinde, hür olarak yaşamasının teminatı olarak, her çağda ve her coğrafyada iz bırakan devletler kurmuştur. Bir açıdan kurulan devletlerin hanedan ve idare değişiklikleri bir yana bırakılır ise adeta birbirinin devamı olduklarını rahatça ifade edebiliriz.

Tarihinin her döneminde devletsiz kalmayan Türkler, sınırları içinde güvenlik teşkilatlarını, dıştan gelebilecek tehdide karşıda ordularını kurarak her daim hazır tuttular.

Orta Asya dan Viyana kapılarına ve oradan Türkiye Cumhuriyeti ne geçen süreçte, Yasavul, Karakullukçu, Yasakçı adları ile güvenlik teşkilatları hep var idi.

Kabul edilen tarih ile bugünkü manada Türk Polis teşkilatı, 11 rebiyülevvel 1261 tarihli Polis nizamnamesi esas alınarak Zaptiye Nezaretine bağlı olarak kuruldu. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluşuna müteakip, Emniyet Teşkilat Kanunu ve Polis Vazife ve Salahiyetleri Hakkında kanunlar, nizamnameler ve yönetmenlikler ile her gün çağın gereklerine uygun olarak gelişti.

Atatürk'ün emirleri ile kurulan Polis Enstitüsü ve Polis Koleji ile yönetici kadroları yetiştirildi. Uzun yıllar, siyasal bilgiler, hukuk fakülteleri mezunları ve emekli subaylar ile yönetilen Polis teşkilatı, zaman içerisinde, Polis Koleji, Polis Enstitüsü ve Polis Akademisi mezunlarınca yönetilir hale geldi.

1962 yılında Polis Koleji ve Polis Enstitüsü Müdürlüğü görevini yürüten Emekli Albay Cemal Alkan'ın çalışma ve gayretleri ile 10 Nisan 1962 gününden itibaren Polis Teşkilatının kuruluş yıl dönümü bayram olarak kutlanmaya başlandı.

Ankara’da, 1966 yılında Polis Koleji ve Enstitüsü toplantı salonunda yapılan 121’inci kuruluş yıl dönümü kutlama törenine, 5. Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay, Senato Başkanı Şevki Atasagun, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Ferruh Bozbeyli, Başbakan Süleyman Demirel ile İçişleri Bakanı Dr. Faruk Sükan katıldılar. Kutlamalar sırasında, zamanın Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Kutlama Komitesi Başkanı olan emekli jandarma Yarbay Rıfat Ergun, polis arması içinde 121 yazılı rozeti Cumhurbaşkanın göğsüne taktı.

Polis Teşkilatının her kuruluş günü, mensuplarımızca, milletimizin de haklı övgüsü ile her yıl daha da artan şevk ile gurur ile kutlanmaya devam edildi.

2000 li yıllarda Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Başbakanın Ankara da kuruluş yıl dönümü, Polis Koleji ve Polis Akademisi mezuniyet törenlerine katılmaları, polisimizi moral motivasyonu yönünden güçlendirdi.

Polis Koleji ve Polis Akademisi mezunları ile değişik fakülteler mezunlarından oluşan sıralı amir kadroları, çağın gerektirdiği teknoloji ve bilgiye sahip yepyeni, devletin emrinde ve halkın hizmetinde, Polisin Adaletin İlk Kapısı olduğu fikrinden hareketle, güvenliği sağlamanın yanı sıra olmaz ise olmaz diyerek halkın güvenini sağlamak, polis-halk ilişkilerini geliştirmek için üstün gayret sarf ettiler.

Ancak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti Devletini hedef alan dış odaklı-iç destekli veya iç odaklı-dış destekli şer güçler, polisi şahsi, ticari, siyasi menfaatleri doğrultusunda kullanmak isteyenler polisi ideolojik kamplara bölerek güvenlik hizmetlerini zaafa uğratmak istediler. Polis, direndi, suç ve suçlu ile mücadelesine devam etti ve devam edecektir.

Türk Polisi, tehdit unsuru karşısında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ifadeleri ile Cumhuriyetimizin koruyucu kalkanıdır. Her bir mensubu, birer Uç Beyi misali, günün her dakikasında halkın hizmetinde, hukuka saygılı, milli kültürüne, manevi değerlerine, örf ve adetlerine bağlı, toplumun her bir ferdi ile sevinip üzülen, ülkemizin her hangi bir yerinde doğup büyümüş, aynı aile terbiyesini almış, aynı okullarda öğretim görmüş, her şartta halkının ırz, can ve malını korumak için bu göreve talip olmuşlardır.

Sayıları 200000'in üzerindeki polislerin, kötü yönetim, olaylar içerisindeki ruh halleri ve bazılarının tasvip edilemeyecek davranışlarının bu güzide mesleğin bütün mensuplarına mal edilmesi yanlıştır diye düşünüyorum.

Unutulmamalıdır ki çok zor şartlar altında görev yapan polisler de İnsandır ve bu ülkenin çocuklarıdırlar.

Polislik gönül mesleğidir, ancak ''..polislik maişet mesleği değildir..'' sözünün arkasına da saklanmamak gerekir. Kendisinin ve ailesinin insan onuruna yakışacak bir hayat sürdürmesi meslek  ve aile içi memnuniyetinin sağlanması da şarttır.

Ey! Devlet, Vatan, Bayrak, Millet diyerek binlerce şehit ve gazi veren vefakar ve fedakar Türk Polisi iyi ki varsınız.

Kuruluş yıl dönümümüz de bütün şehitlerimize ve hakkın rahmetine kavuşan meslek mensuplarımıza Allah tan rahmet, zor göreviniz de birlik, beraberlik ve başarılar ile ebediyete kadar var olmanızı diliyorum.

Allah sizlerden razı olsun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.