Muhabir kullanıcısı
Muhabir kullanıcısı
29 Şubat 2024 Perşembe 18:26
Manisa FK Başkanı Mevlüt Aktan’dan yaylım ateşi

Manisa Futbol Kulübü Başkanı Mevlüt Aktan, son dönemde kulüple ilgili basında yer alan haber ve iddialarla ilgili basın açıklaması düzenledi. Fikri Bayrıl Spor Tesisleri’nde gerçekleşen basın toplantısına Başkan Aktan, Haziran 2016’da gerçekleşen olaylı Manisaspor kongresini hatırlatarak başlayan Başkan Aktan, “O dönem arkadaşlarımızla Manisaspor yönetimine talip olduk. Hem borçlarını sıfırlayacak hem de yeniden Süper Lig’e yükselecek bir yapı oluşturmak için aday olmuştuk ama hepimiz o süreci dün gibi hatırlıyoruz. Usulsüzce kulübe yapılan üyeler, ilçelerden getirilen sahte üyeler.  O dönem yaşanan siyasi olaylar. Bir spor kulübünün kongresinde yaşanmaması gereken olaylar yaşandı. Ne yapıp edip, kulübü almamıza engel oldular. Manisaspor’un bu halde olmasını hızlandıran isimlerden biri Abdullah Mergen’dir. O dönemde Abdullah Mergen’e kimler destek oldu, kimler arka çıktı tüm Manisa biliyor. O gün bizim Manisaspor’u almamıza engel olanlar, çöküşüne göz yumanlar, bugün siyaset yapıp bizi eleştiriyor. Biz ısrarla siyaset yapmadığımız halde bizi siyasete çekmeye çalışıyorlar. Bunlara susacak değiliz, gereken cevabı da fazlasıyla vermeyi biliriz” dedi.

“ŞİRKETLEŞME KULÜPLERİN BATIRILMASINI ÖNLEYECEK TEK SİSTEM”

Manisa Futbol Kulübü’nün şirketleşme süreciyle ilgili dönemi belgeleriyle açıklayan Başkan Aktan, “Günümüzde Türk futbolunda şirketleşmeyen tüm futbol kulüpleri yok olmaya mahkumdur. Dernek yasasıyla yönetilen kulüplerin nasıl soyulduğunu, nasıl yok olduğunu birçok örnekle birlikte gördük. Biz bunun önüne geçme adına 2019 yılında Manisa Büyükşehir Belediyespor’un sadece ‘futbol’ branşını satın alarak şirketleştirdik. O dönem iki ayrı bağımsız değerlendirme firmasından fiyatlar aldık ve bu fiyatların daha da üstü bir bedelle Manisa BBSK’nın ‘futbol’ branşını şirketleştirdik. O zamanki döviz kuruyla yaklaşık 2 milyon 100 dolar bedelle satın aldık. Tüm işlemlerin belgeleri dekontlarını sizlere açık açık gösteriyorum. Burada dernek yasasıyla yönetilen kulüplerden farklı olarak şunu yaptık; imza attığımız her borcun, her sözleşmenin, her kararın sorumlusu benim. Bu bilinçle yaklaştığınız zaman harcamalarınızı, transferlerinizi, giderlerinizi ona göre düzenliyorsunuz. Bu nedenle şirketleşen kulüplerin daha uzun ömürlü olduğunu görüyoruz. Bu kulüp Manisa’nın kulübü. Bu kulüp Manisa adını temsil ediyor. Birilerinin bundan gurur duyması gerekirken bizi seçim malzemesi haline getirmesi bizleri üzüyor” diye konuştu.

“TÜM KAMU KURUM VE KURULUŞLARI SPORA DESTEK OLUYOR”

Manisa Futbol Kulüb’nün Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne ait tesisleri kullandığı iddialarına da yanıt veren Başkan Aktan, “Sadece Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin veya başka bir belediyenin değil, tüm kamu kurum ve kuruluşlarının spora desteği var. Gençlik ve Spor Bakanlığımız Manisa 19 Mayıs Stadyumu’nun yenilenmesi için ciddi mesai ve para harcadı. Bugün kullandığımız Fikri Bayrıl Tesislerimizin yapımında Spor Toto Teşkilatı’nın maddi desteği var. Valilikler, kaymakamlıklar, Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri tüm kamu kurum ve kuruluşları spora, spor yatırımlarına destek oluyor. Manisa Büyükşehir Belediyesi de aynı şekilde tüm spor branşlarına destek oluyor. Biz de Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne ait bazı tesisleri bedeli karşılığında kiraladık. Bunun da kira sözleşmelerini ve kira bedellerini belgeleriyle açıklıyoruz. Birçok ilde belediyeler spor kulüplerine bu tür kiralamalar yapıyor. Mesela şu an Manisaspor’un kullandığı Tarık Almış Spor Tesisleri de Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne ait. 1994 yılında dönemin Manisa Belediyesi 49 yıl süreyle Manisaspor’a kiralamış orayı. Ne güzel, Manisaspor orada birçok sporcu yetiştirdi. Bu kötü bir şey mi? Kaldı ki, biz burada kötü bir şey yapmıyoruz ki. Gençlerimize, çocuklarımıza spor yapma imkanı sunuyoruz” dedi.

“AKADEMİMİZ, TÜM MANİSA’NIN GURUR DUYMASI GEREKEN BİR YER”

Akademide Manisalı çocuklar ve gençlerimizin yürütülen çalışmaları anlatan Başkan Aktan, “Akademimizde on binlerce çocuk futbol okullarımızda ve altyapımızda futbol eğitimi alıyor. Her yıl 15’ten fazla genç futbolcumuzu alt yaş Milli Takımlarımıza gönderiyoruz. Bunun nesi kötü? Bizi eleştirenlerin de bununla gurur duyması lazım. Biz gurur duyuyoruz. Her yıl 15-20 genç futbolcumuzu Milli Takımlarımıza gönderiyoruz. Hatta şu an Kuşadası’nda devam eden U15 Milli Takımımızın kampı var. Orada bizim altyapımızda yer alan 4 futbolcumuz var. Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Altınordu gibi altyapısıyla ön plana çıkan kulüplerden daha çok futbolcu gönderdik Kuşadası’ndaki kampa. Sizlere soruyorum bunun nesi kötü? Madde bağımlılığına karşı, teknoloji bağımlılığına karşı çocuklarımızı spora yönlendiriyoruz. Bununla gurur duymalıyız. Son olarak U15 Milli Takımımız, Manisa’da kamp yapıyor. 5-7 Mart tarihlerinde Macaristan ile dostluk maçı oynayacaklar. U15 Milli Takımımız da bizim kullandığımız tesiste konaklıyor ve antrenman yapıyor. Yapımı için çaba sarf ettiğimiz Manisa 19 Mayıs Stadyumu’nda oynayacaklar. Yarın belki de A Milli Takımımız da gelip Manisa 19 Mayıs Stadyumu’nda oynayacak. Bunun Manisa’ya ne zararı var? Hepimizin bunlarla gurur duyması lazım” ifadelerini kullandı.

“SU FATURALARININ GELİRLERİ MANİSA FK’YA AKTARILIYOR İFTİRASI SAYIŞTAY RAPORLARIYLA YALANLANDI”

‘Su faturalarının gelirleri Manisa FK’ya aktarılıyor’ iddialarına yönelik de açıklamalarda bulunan Başkan Aktan, “Kulübümüze yönelik yanlış algılar, yanlış bilgiler maalesef belli kişiler tarafından topluma aktarılıyor. Bunlardan en vahim olanı ise su faturalarıyla ilgili. Arkadaşlar, bunun hem resmi hem de gayri resmi olma ihtimali dahi yok. Devletin kanunlarını, yasalarını bilmeden konuşan insanlar, ortaya iddiayı atıyor sonra toplumda bir algı; ‘Su faturalarının gelirleri Manisa FK’ya aktarılıyor’. Tekrar söylüyorum; bunun hem resmi hem de gayri resmi olma ihtimali dahi yok. Sayıştay raporlarında zaten böyle bir şeyin mümkün olmadığı belirtildi. Biz bir şeyleri nasıl daha iyi yapabiliriz diye kafa yorarken, birileri de Manisa FK’ya nasıl zarar verebilirim diye iftira atma derdinde. ‘Su faturaları’ iftirası da Sayıştay kararlarıyla yalan olduğu net bir şekilde ortaya çıktı” dedi.

“ENGİN ANLI KULÜBÜN ORTAĞI DEĞİL TAM TERSİNE ZAMANINDAN AYIRIP KULÜBE BİR ŞEYLER KATMAYA GAYRET EDİYOR”

Başkanvekili ve Basın Sözcüsü Engin Anlı’nın kulüp ortağı olmasıyla ilgili asılsız iddialara da değinen Başkan Aktan, “Manisa Futbol Kulübü şirketinin tüm hisselerinin sahibi benim. İlk gün de bu böyleydi, şimdi de bu böyle. Başkanvekilimiz ve Basın Sözcümüz Engin Anlı’nın kulüp ortağı olduğuyla ilgili asılsız, çirkin iddialar atılıyor ortaya. Engin Anlı kardeşimiz de diğer tüm yönetim kurulu üyelerimiz gibi zamanından ayırıp kulübe bir şeyler katmaya gayret ediyor. Toplantının başında da belirttim. Manisa Futbol Kulübü şirketinin tek hissedarı benim. Alınan bütün kararlardan da bir tek ben sorumluyum. Diğer yönetim kurulu üyesi arkadaşlarım da iyi niyetle kulübümüzü daha yukarılara taşıma, kulübe maddi manevi bir şeyler katma gayesinde” şeklinde konuştu.

“BESİM DUTLULU’NUN IRKÇI SÖYLEMİNİ ÜZÜNTÜYLE TAKİP ETTİK”

Geçtiğimiz günlerde Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu’nun Manisa Büyükşehir Belediyespor’da forma giyen siyahi basketbolcularla ilgili talihsiz açıklamasına da değinen Başkan Aktan, “Besim Dutlulu, seçim kampanyasında konuşurken Manisa Büyükşehir Belediyespor’da forma giyen sporcuları hedef aldı. Ben tabi videoyu ilk izlediğimde inanmakta zorlandım. Orada bu sezon Manisamız’ı Avrupa arenasında ve Basketbol Süper Lig’inde temsil eden siyahi basketbolcu arkadaşlarımızla ilgili söylediklerini üzülerek aynısını aktarıyorum “Şu anda Manisa Büyükşehir Belediyespor Basketbol Takımı, 100 milyon liranın üzerinde bir takım kurdu. Bazen soruyor insanlar, bizim sokaklarımız niye su birikiyor? Bizim bütçe zenci basketçiye gitti diyorum” diye ırkçı bir söylemde bulunmuş. Bu zihniyette olan birilerinin spora, sporcuya nasıl hizmet etmesini bekliyorsunuz. Akhisar Belediyesi’nin de zamanında üst liglerde oynayan basketbol takımı vardı. Besim Dutlulu’nun sporcularla ilgili yaptığı ırkçı söyleme açıkçası üzüldüm. Keşke o sözleri sarf etmeseydi ama insanlar siyaset yapacağım, ona buna iftira atacağım diye böyle hatalara düşebiliyor. Bir spor adamı olarak son derece üzüldüm” dedi.

“GENÇLERİMİZ İÇİN ÜRETMEYE, ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Manisa Futbol Kulübü’nün Manisa gençliği için çalışmalarını arttırarak sürdüreceğini vurgulayan Başkan Aktan, “Manisa Futbol Kulübü olarak çok büyük hayallerimiz var. Bizleri eleştirenler yapıcı eleştirilerle gelsinler. ‘Neden yılda 20 bin sporcu değil de 10 bin sporcuya hizmet veriyorsunuz’ diye eleştirsinler. ‘Tesisleriniz yetersiz neden daha çok tesis yapmıyorsunuz’ diye eleştirsinler. Bunları geçtik çamur at izi kalsın felsefesiyle hareket ediyorlar. Manisa FK’ya nasıl zarar verebiliriz, Manisa FK’yı nasıl aşağı çekebilirizin hesabını yapıyorlar. Biz Manisa gençliği için Manisa futbolu için, Manisa’nın spor için çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz. Bu yürekten, samimi ve azimli bir şekilde yapıyoruz. Biz Manisa adını, Manisa bayrağını her yerde dalgalandırmak istiyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi ‘Zeki, çevik ve ahlaklı nesiller’ yetiştirmeye devam edeceğiz. Ayrıca tüm belediye başkan adaylarına da 31 Mart Seçimleri’nde başarılar diliyorum. Bunu tüm samimiyetimle söylüyorum. Çünkü siyaset veya spor birilerine çamur atmakla, iftira atmakla olmaz. Yapıcı, doğru ve halkın çıkarları gözetilerek yapılır. Biz bu bilinçle sadece kendi işimize odaklandık. Yenilenmiş bir Manisa 19 Mayıs Stadyumu var. Burada başarılar yakalayıp Manisa bayrağını çıkarabildiğimiz kadar yukarılara çıkarmak istiyoruz” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.