Muhabir kullanıcısı
Muhabir kullanıcısı
23 Şubat 2022 Çarşamba 19:30
Çiftçiden traktörlü eylem

Manisa’da Yunusemre ilçesine bağlı Üçpınar mahallesindeki çiftçiler traktörleriyle eylem yaptı. Eyleme CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP İl Başkanı Semih Balaban, CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca, CHP Yunusemre İlçe Başkanı Av.Yalçın Arcak, partililerde katılarak destek verdi. CHP’li Özel ve partililer, çiftçinin kullandığı traktörlerin direksiyonun başına geçerek yaklaşık 30 traktörün yer aldığı konvoya katıldı. Konvoyun başını çeken ve traktörü kullanan CHP’li Özel, Üçpınar mahallesinde tur atarak vatandaşlara selam verdi. Yaklaşık yarım saat süren eylem konvoyunda çiftçiler korna basarak zamlara tepkilerini gösterdi.Üreticilerin sıkıntılarını yakından dinleyen CHP’liler yaptıkları açıklamalarla hükümete yüklendi. Eylemde üreticilerde söz alarak yaşadıklarını sıkıntıları dile getirdi.

“YOKSULLUĞU YOK ETMEK YERİNE YÖNETİYORLAR”

CHP Grup başkanvekili Özgür Özel  , AK Parti’nin son 20 yıldaki icraatlarının zenginleri daha zengin, halkı ise daha yoksul yaptığını öne sürerek, “CHP liderlik ettiği ittifakla birlikte Türkiye’de bir akışı ve rüzgarın yönünü değiştirme peşindedir. 20 yıldır Türkiye’de rüzgar zenginlerin arkasından esmektedir. 20 yıldır yapılan her icraat, örneğin Türkiye’nin en zengin müteahhitlerini dünyanın en zengin müteahhitleri yapmıştır. En çok vergi vermesi gerekenler en az vergiyi vermiş. Sıkıştıkları yerde mecliste hemen vergi affı ile yandaş müteahhitlerin AKP’nin zengin ettiği yandaş şirketlerin vergileri affedilmiştir. Ama 20 yıl boyunca çiftçinin, emeklinin, emekçinin, yoksulun yüzün güldürecek kalıcı adımlar atılmamıştır. AKP yoksulluğu yok etmek yerine yönetmeyi tercih etmiştir. Yani bu ülkede doğru işler yapalım, gerekli desteklemeleri yapalım, çiftçilerimiz Avrupa’daki çiftçiler gibi, Atatürk’ün dediği gibi ‘Milletin Efendisi’ olup millete baksın, Türkiye’yi doyursun demek yerine biz onları yoksul, muhtaç ve bizim elimize baksınlar hale getirelim demiştir. Engellisine, yaşlısına evde bakan ve çıkardıkları bir takım ödeneklerle bunların bakımı karşılığında muhtaçlık aylıklarıyla hayata tutunmaya çalışan insanlar Cumhuriyet projesi değildir” diye konuştu.

“ZAMLAR VATANDAŞI CANINDAN BEZDİRDİ”

Yapılan zamların üreticileri zor duruma düşürdüğünü kaydeden Özgür Özel, “CHP gelince kimsenin cebine bugün girdiğinden az sosyal yardım girmeyecek. Ankara’da, İstanbul ve Adana’da bu yalanı attılar. Orada belediyeler CHP’nin oldu, herkes gördü ki sosyal yardımlar kesilmek yerine partizanlık yapılmayan ve sadece ne öldürecek ne güldürecek tutarlarda değil, gerçekten insani temelde yardımlara dönüştü. Bugün CHP’li belediyelerin hepsinden bütün Türkiye razıysa, hiçbirinin oyu düşmüyorsa, hepsi seçildiklerinin üzerinde destek alıyorlarsa bu AKP’nin, MHP’nin ‘CHP gelirse iyi yönetemez. Yardımlar kesilir. CHP gelirse bugünleri ararsınız’ sözlerinin boşa çıkmasındandır. Şimdi sıra CHP’nin ve Millet İttifakı’nın Türkiye’yi yönetmesine, yüzleri güldürmesine, ihmal edilen çiftçinin, emeklinin ve emekçinin haklarının verilmesine gelmiştir. Türkiye’ye sesleniyoruz. Yapılan zamlar vatandaşı canından bezdirdi. Yüz liralık elektrik faturası 250 lira gelmektedir. Çiftçi eski model traktörünü yenilemiyor. Bakıma gitmekten korkuyor. Çünkü yedek parça ateş pahası. 60 litrelik deposunu 1000 liraya dolduruyor. Çiftçiler artık Ankara’ya ‘Yeter Artık. Bıçak Kemikte’ diye sesleniyorlar” dedi.

SANDIK ÇAĞRISI YAPTI

CHP’li Özel tüm sorunların çözümünün halkın önüne sandığın getirilmesi olduğunu belirterek, “Yıllarca söyledik çiftçinin kullandığı traktörün mazotu Bodrum’da teknesi ile gezenin aldığı mazottan pahalı olamaz. Bugün armatörlere, gezinti teknelerine, yatlara ÖTV’siz KDV’siz mazot verenler, çiftçinin traktörüne 15 liraya mazot doldurmasına sebep oluyorlar. Bu hak, vicdan ve insaf değildir. Biz iktidara geldiğimizin birinci haftasında bu traktörün mazotunu deniz taşıtları kaç liraya dolduruyorsa o paraya dolduracağız. Çiftçimize söz veriyoruz. Elektrik faturasından Pazar alışverişine, sütten mazota, ateş pahasına dönüşmüş bu piyasada artık hiç birimizin dayanacak gücümüz kalmadı. Buradan çağrı yapıyoruz. Her gün daha kötüye gidiyoruz. Bu seçim ne zaman yapılırsa yapılsın bu iktidar değişecek. Ama 1,5 sene daha bekleyip yaraları daha derinleştirmeyin. İnsanları daha çok perişan etmeyin. Artık çaresi yok sandık gelecek. Açlık, yoksulluk, zamlar bitecek. Derhal sandığı istiyoruz. Eğer cesaretiniz varsa millete güveniyorlar, milli iradeye saygı duyuyorsa hakem millettir. Getirin sandığı millet boyunuzun ölçüsünü alsın. Hep birlikte erken seçim istiyoruz. Kimseyi enseyi karartmasın. Bu kötü günlerin sonu geliyor. İktidar değişecek ve iktidara halktan yana politikalar yapacak olanlar gelecek. A’dan Z’ye hazırız. Yüz güldürecek politikalarla hazırız” diye konuştu. 

TARIM BİTME NOKTASINA GELDİ

CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban ise yaptığı konuşmada,  “CHP 20 yıldır AKP’nin uyguladığı yanlış politikalara dur diyen, yanlış politikaları en iyi şekilde siyasi nezaket çerçevesinde eleştiren bir partidir. Ama CHP her zaman sadece eleştirmez, CHP ve Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu çözüm önerilerini de paylaşır. Tarım ve su dünyadaki en önemli stratejik öğedir. Bu ülkede 20 yıldır uygulanan politikalar sonucu tarım bitme noktasına geldi. Üretici artık üretemez hale geldi. AKP 2002’de iktidara geldiğinde 2 milyon kayıtlı çiftçi vardı ve 20 yıllık süreçte nüfusun artmasına rağmen çiftçi sayısı artmadı, azaldı. Çünkü çiftçilerimiz artık topraklarını ekmiyor. AKP iktidara geldiğinde çiftçilerin bankalara, kooperatiflere olan toplam borcu sadece 5 milyardı, şimdi 200 milyar. Çiftçi artık borç batağında, tarlaları ipotekli” dedi.

Çözümün CHP’nin uygulayacağı tarım politikalarında olduğunu ifade eden İl Başkanı Balaban, planlı tarıma dikkat çekti. Balaban, “ Devlet tarımı planlayacak. Geçmediğimiz yollara, gitmediğimiz hastanelere verilen garantiler ortadan kalkacak, bu garantiler çiftçiye verilecek. Devlet çiftçiye alım garantisi verecek. İktidara geldiğimiz ilk bir hafta içinde çiftçinin, esnafın bankalara olan tüm borçlarının faizlerini sileceğiz. 5 yıllık bir yapılandırma ile çiftçimizin rahat bir nefes almasını sağlayacağız. Lisanslı depoculuğu geliştireceğiz. Kesilen çeklere devlet garantisi olacak, çiftçi dolandırılmayacak. Mazotta ÖTV’yi kaldıracağız, gübredeki fiyat farkını ortadan kaldırıp üreticiye ulaşılabilir bir fiyatla satılmasını sağlayacağız” diye konuştu.

“ÜLKE DERİN KRİZDE”

Yunusemre İlçe Başkanı Av. Yalçın Arcak ise yaptığı konuşmada hükümetin politikalarını eleştirirek, “AKP’nin yanlış politikaları neticesinde ülkemiz derin bir ekonomik krizden geçmektedir. Akaryakıt, gübre, yem, elektrik, su, doğalgaz, temel gıda malzemeleri, tohum fiyatları bu ülkede 3-4 kat arttı. 2010 yılında 200 liraya 54 litre benzin alınırken bugün 13-14 litre benzin alınabiliyor. 266 litre süt alınabilirken bugün 42 litre süt alınabiliyor. 1449 adet yumurta alınabilirken bugün 178 adet alınabiliyor. 15 litre zeytinyağı alınabilirken bugün 4 litre zeytinyağı alınabiliyor. Son beş yılda bir kahvaltı sofrası kurmanın maliyeti yükseldi. Bu memlekette çiftçilikle uğraşan, hayvancılıkla uğraşan vatandaşa devletin madalya takması lazım. Ülkemizde gelinen noktada bir Trakya kadar alan boş, tarım yapılamıyor. Ziyaret ettiğimiz çiftçiler topraklarımızın ancak üçte birini ekip biçebileceğiz diyor. Bu vatandaşın hali ne olacak? Bu ülkenin toprakları ekilmeyecek, biçilmeyecek ve yurt dışına daha çok bağımlı hale geleceğiz. Bu mudur halka reva gördüğünüz?” diye konuştu. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.