Editör
Editör
26 Mayıs 2018 Cumartesi 09:15
MOS Lojistik Merkezi sanayicinin yükünü taşıyor

ÖZEL HABER

Manisa Organize Sanayi Bölgesi tarafından, OSB’de faaliyet gösteren firmaların maliyetlerini azaltmak ve işlerini kolaylaştırmak için hayata geçirilen Manisa Organize Sanayi Lojistik Merkezi, sanayicinin yükünü dünyaya taşıyor. 2010 yılının başında faaliyete geçen Lojistik Merkezi’nin Müdürü Arda Erman, merkez hakkında bilgi verdi. 306 bin metrekarelik alan üzerinde lojistik sektöründe demiryolu taşımacılığı ve depolama hizmeti verdiklerini dile getiren Erman, “Yaptığımız iş ve verdiğimiz hizmet anlamında OSB’ler arasında tekiz. Benzer yapılanmalar var ama özel sektör aracılığıyla yapıyor. OSB’lerin arasında başka yok. Günde ortalama yaklaşık 300 konteynır taşıyoruz. İzmir Alsancak Limanı, Aliağa Limanı’na sevkiyatlarımız sürüyor. Bizim verdiğimiz verimli hizmetle hiçbir boş vagon gitmiyor, yüzde 100 oranında bir verimlilikle çalışıyoruz. Kapasite kullanımını artıracağız. Aliağa Limanı’na bir demiryolu bağlantısı geliyor. TCDD tarafından yıl içinde demiryolu bağlantısının tamamlanacağı bize iletildi. Biz de kapasitemizi yüzde 50 oranında artıracağız. Doğrudan demiryolu bağlantısı olmasından dolayı en verimli taşımayı İzmir Limanı’na yapıyoruz” diye konuştu.

TÜRKİYE CUMHURİYETLERİNE DEMİRYOLUYLA İHRACAT

MOS Lojistik Müdürü Arda Erman, 2017 yılında yaklaşık 70 bin konteynır taşımasıyla tamamladık. 2018 ilk 5 ayında yüzde 40 bir büyüme gerçekleştirdik. 2018’i 85 bin konteynır taşıma hedefimiz var. Buradan Türkiye Cumhuriyetlerine kapalı vagonlarla elektronik ve beyaz eşya ağırlıklı ihracatlar yapılıyor. Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan gibi ülkelere direk olarak ihracatlar demiryolu ile yapılabiliyor” dedi.  

KARBON SALIMI YÜZDE 75 AZALTILIYOR

Lojistik Merkezi’nin bir sosyal sorumluluk projesi olduğunu ve çevreci korumayı amaçladıklarını kaydeden Erman, “Biz karbon ayak izimizi ölçüyoruz. Bir TIR’ın bir kamyon yükü 1 kilometrede taşıdığı zaman gerçekleştirdiği karbon emisyonu ile bir dizel lokomotifinin bir tonluk bir malı bir kilometrede taşırken yaptığı karbon salımında demiryolu lehine yüzde 75’lik bir fark var. Bu çevreci bir taşımadır. TCDD, Manisa, İzmir, Soma ve  Aliağa’ya kadar olan bu hinterlantta yatırımlarını tamamladı. Biz yüzde 100 elektrikli çalışan lokomotiflerle karbon ayak izimizi sıfırlamayı yüzde 100 çevreci bir taşımaya geçeceğiz. Ayrıca bu bölgede çok ciddi bir TIR trafiği var. Yeni tesislerde yük artıyor. Biz günde 300 konteynırı karayolundan demiryoluna çekerek hem karbon emisyonunu düşürüyoruz, çevreci bir taşıma modeli yapıyoruz ve ölümlü kazaların bir şekilde önüne geçmiş oluyoruz. Bütün yük trafiğimizi demiryoluyla taşımak istiyoruz” diye konuştu.

MALİYET AVANTAJI SAĞLIYOR

Demiryolu taşımacılığıyla ilgili sanayicide farkındalık oluştuğunu ifade eden Erman, Manisa OSB’deki 72 firmaya ihracat ve ithalatta doğrudan hizmet verdiklerini söyledi. Erman, “Manisa OSB’deki fabrikalarımızdan dünyanın 153 ülkesine ihracat yapılıyor. Beyaz eşya ve elektronik ağırlı olarak. 2017 yılında 8.5 milyar dolarlık dış ticaret hacmine ulaşıldı. Sanayiciye maliyet avantajı sağlıyor. Fabrikaların içindeki depolarda ciddi bir verimlilik sağlıyoruz. Depolarımız sayesinde istedikleri zaman fabrikalara gönderebiliyoruz. Fabrikaların mamul depolarındaki gereksiz sıkışıklarına da çözüm ortağı oluyoruz. Biz fabrika alanlarındaki yerleri boşaltarak üretim alanlarını da genişletmelerini sağlıyoruz” dedi.

Dolardaki yükselişin lojistik sektörünü henüz etkilemediğini dile getiren Arda Erman, sanayicinin elektrik fiyatlarındaki artıştan yakındığını ifade etti. Arda Erman, “Dolarda çok hızlı bir yükseliş oldu ama nakliye kısmıda bunu hissetmedik. Taşıdığımız adetlerde bir düşüş yok. Tam tersine bir artış var. Bunda taşıma yaptığımız bölgeler de etkili. Manisa OSB genellikle Avrupa tarafına ihracat yapıyor. Ama aynı zamanda ithalatı Uzakdoğu’dan yapıyoruz. Elektrik maliyetlerinde bir artış oldu. Yüzde 30-35’lir bir artışla karşılaşıldı. Dolar güncel değişikliklerden etkilenebilir. Ama elektrik fiyatlarının dövizden etkilenmesi çok mümkün değil. Sanayicinin en büyük endişesi döviz değil tam tersine elektrik maliyetleridir” diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.