Muhabir kullanıcısı
Muhabir kullanıcısı
05 Nisan 2021 Pazartesi 15:41
Laleli ve Mesir mahalle sakinleri itirazlarını yaptı

Müdürlük binası önünde açıklama yapan mahalle sakinlerinden Şeyma Yüksel, Laleli ve Mesir Mahalle sakinleri olarak planın incelendiğini ve eksikliklerin bulunduğunun tespit edildiğini kaydetti.  Yüksel, “Manisa’nın nüfus olarak en büyük ilçesi olan Yunusemre’nin büyük iki mahallesinde yapılan bu planlamanın, stratejik olarak,  Yunusemre ilçesine bir ilçe merkezi kazandırma ve Manisa iline bir alt merkez kazandırma amacıyla yapıldığı ifade edildiği halde, önerilen planın bu ana fikirle bağdaşmadığı görülmektedir.  İşbu plan umumi imar kaidelerine aykırı olduğu gibi şehircilik ilkeleri ve planlama esaslarına tamamen aykırıdır. Plan yapımında çağdaş şehir planlamasında bulunması gereken usul ve esaslara uyulmadığı gibi yerel şartlar incelenmemiş; soru ve sorunlara çözüm bulunmamıştır. Plan hazırlanırken hak sahiplerinin sosyo- ekonomik durumu göz önüne alınmamıştır. Oysaki; yaş ortalamasının yüksek olduğu bu bölgede ekonomik gelişmişlik düzeyi de son derece aşağıdadır. Bu sebepten hak sahiplerinin maliyeti karşılayabilecek ekonomik gücü bulunmamaktadır. Kentten ve toplum yaşamından böylesine kopuk olarak hazırlanan bir planın uygulanabilirliği ise mevcut değildir. Planlanan alanda halihazırda mevcut olan güçlü ulaşım sisteminin daha da geliştirerek türel hiyerarşi oluşturulduğu ve yüksek standartta bir bir ulaşım sistemi oluşturulduğu ifade edildiği halde bu husus fiziki planda görülmemektedir. Planlama alanında örnekleme olarak ele alınan birkaç yapı adasında yapılan uygulama hesaplamalarında, aleyhimize neticeler çıkmış olup bu durum projenin gerçekleşmesini engelleyici bir olgu ve durumdur. Çağdaş şehircilik prensiplerinden uzaktır. Oluşturulan plan, kent bütününe hitap edecek fonksiyonda değildir.  Yunusemre İlçesinde imarsız ve plansız olan birçok mahalle varken,  tek planlı olan iki mahalle Laleli ve Mesir Mahallelerinde kentsel dönüşüm en son düşünülmelidir.  Sonuç olarak: Yukarıda belirtilen tespitler doğrultusunda, 09.04.2021 tarihinde sona erecek askı sürecindeki yasal olan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve Plan açıklama Raporu, 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planına Laleli ve Mesir Mahalleleri hak sahipleri olarak kabul etmiyor itiraz ediyoruz” diye konuştu. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Erhan I. 1 ay önce

Sizin kadar iş güzar kendini bilmez haddini bilmez cahil, provokatör insan yoktur imar planını inceleseniz bile beyaz kağıt ve şekiller görürsünüz siz. Ben orada ev sahibiyim ve resimlerde bir kaç dede bulmuşsunuz diğerleriniz Eski Mv Yıldız Tur Biçer gibi siyasi parti mensupları şov amaçlı olduğu belli eski proje 1/1.10 veriyordu istemeyiz dediniz şimdiki proje Taks oranlarını ve kat imarını arttırdı yine istemeyiz diyorsunuz. Neymiş kentsel dönüşüm gelmesin deprem olsa oradaki dedelerden eser kalmaz. Benim adıma açıklama yapamazsınız ben istiyorum. Yapandan Allah razı olsun.