Editör
Editör
28 Ağustos 2018 Salı 12:52
Su kuyusundan Athena Tapınağı çıktı

Manisa’nın Yunusemre İlçesi Köseler Mahallesi’nde bulunan 2 bin 200 yıllık Aigai Antik Kenti’nde kentin kutsal alanı olduğu düşünülen Athena Tapınağı’nın çok sayıda kalıntısı su kuyusundan çıktı. Kazı Başkanı Doç. Dr. Yusuf Sezgin, yaklaşık 9 metrelik su sarnıcında ulaşılan kalıntıların Bizanslılar tarafından gömüldüğünü söyledi.

Batı Anadolu’da kurulan 12 Aiol kentinden biri olan ve tarihi M.Ö. 8’inci yüzyıla kadar uzanan Manisa’nın Yunusemre ilçesi Yuntdağ Köseler Mahallesi yakında bulunan Aigai antik kentinde süren kazı çalışmalarında tarihe ışık tutuluyor. Temmuz ayı başında başlayan kazılara Manisa Celal Bayar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Sezgin başkanlık ederken, arkeoloji bölümü öğrencilerinden oluşan 32 kişilik ekip kazıları sürdürüyor. 2004 yılında başlayan kazılarda özellikle antik kentin kamu binalarının bulunduğu alanlarda kazılar yapılırken, kentin ancak yüzde birlik bir kısmı ortaya çıkarılabildi.

Kazılar hakkında bilgi veren Kazı Başkanı Doç. Dr. Yusuf Sezgin, kentin tarihinin M.Ö 8’inci yüzyıla kadar uzandığını ifade ederek,” Kent en güçlü dönemini 2’inci yüzyılda yaşıyor. Burası lojistik anlamda önemli bir nokta. Aigai aslında keçi anlamına geliyor. Kentin ekonomisi de keçi üzerine kurulmuş. Aigai antik dönemde dokumacılıkta çok ünlü olmuş ve zenginlik elde etmiş. Bu zenginliğin karşılığında da çok büyük kamu yapıları ve tapınaklar inşa edilmiş. 2004 başlayan kazılarda özellikle kamu yapılarına yoğunlaştık. Meclis binasını kazdık, antik yolları ortaya çıkardık. Kentin yüzde 1’i ancak ortaya çıkarılabildi” diye konuştu.

SU KUYUSUNDAN TAPINAĞIN KALINTILARI ÇIKTI

Geçen yıl kazı döneminde kentin kutsal alanlarına yoğunlaştıklarını ve bu yıl da kazıların kutsal alanlarda sürdüğünü açıklayan Doç. Dr. Sezgin, Athena Tapınağı’nı ortaya çıkarmak için çalıştıklarını ifade etti. Bu yıl yapılan kazılarda bir su sarnıcına rastladıklarını ve kazdıklarında Athena Tapınağı’nın kayıp parçalarına ulaştıklarını dile getiren Sezgin, “Athena kutsal alanı kentin en büyük kutsal alanı. Burada büyük bir tapınak ve önünde sunak var. Elimizdeki arkeolojik veriler bu tapınağın Athena Tapınağı, önündeki sunağın da Zeus Sunağı olduğunu gösteriyor. Sunağın dibinde büyük bir sarnıçla karşılaştık. Su kuyusunun içinde tapınakla ilgili çok fazla buluntuyla karşılaştık. Tapınak yıkıldıktan sonra enkaz su sarnıcının içine gömülmüş. Tapınakla ilgili çok fazla bilgimiz yoktu. Fakat sarnıcı kazınca 13’üncü yüzyılda buraya gelen Bizanslılar tapınağın bütün enkazını sarnıcın içine doldurmuşlar. Sarnıcın derinliği yaklaşık 9 metre civarında. Hala tapınakla ilişkili parçalar çıkıyor. Bu tapınak günümüzden yaklaşık 2 bin 200 yıl öncesine ait. Kent 3’üncü yüzyılda terk ediliyor. Kenti terk eden insanlar Pagan dinine inanıyor, yani çok tanrılılar. Yaklaşık bin yıl sonra gelen Bizanslılar Pagan dininin tapınaklarını yok etmek istiyor. Sarnıcın içine Bizanslılar enkazı doldurmuş. Sarnıçtan çıkan kalıntılarla tapınağın neye benzeyeceği konusunda bilgimiz olmaya başladı. Tarihin içinden tarih çıktı. Sarnıcın içine atılmasaydı parçalar belki başka yerlere götürülecekti” dedi.

ZİYARETÇİ SAYISI SON 5 YILDA 5 KAT ARTTI

Aigai Antik Kenti’ne son dönemde çok sayıda ziyaretçi geldiğini ifade eden Doç. Dr. Sezgin, “Özellikle bahar aylarında ziyaretçi sayısı yoğunlaşıyor. 5 yıl öncesine göre ziyaretçi sayısı 5 kat arttı. Yurtdışından da ziyaretçiler geliyor. 2004 yılından bu yana sürdürülen çalışmalarda çok sayıda eser ele geçti. Her yılsonunda kazıda ortaya çıkarılan eserler Manisa Müzesi’ne teslim ediliyor. Depolarda çok sayıda Aigai eseri var. Yapımı süren yeni Arkeoloji müzesinde özel bir Aigai salonu olacak ve eserler orada sergilenecek. Kazıda ortaya çıkarılan eserlerden biri Hestia tanrıçasıdır. Kentin birliğini, dirliğini sağladığına inanılan bir heykel. Yaklaşık 2 metre 60 santim boyunda, görkemli bir tanrıça heykeli. Bu heykel oldukça ilgi çekici” diye konuştu.  Nermin UÇTU

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.