Turgutlu’da 1900 yılında doğan Cevdet ÖKTEM, Turgutlu’nun yerlisidir, babası Tevfik bey,Rize Pazar ilçesi kaymakamlığı ile Aydın’da Milli eğitim Müdürlüğü yapmıştır, annesi ise Kamile Hanım’dır.  İlkokulu St. Joseph’te okuyan Cevdet Bey, orta ve liseyi ise İzmir Konak’taki Sultani’de tamamladı. Doktor olmak istese de İzmir’in yunanlılar tarafından işgal edilmesiyle yıllarca bir bağ evinde yaşamak zorunda kalmıştır. Kurtuluş savaşından sonra Turgutlu’da ilkokul öğretmenliği yapmaya başlamıştır.

       1928 yılında Hikmet hanım ile evlenmiş ve bu evlilikten Yılmaz ve Meral isimli iki çocuğu dünyaya gelmiştir.  1935 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nden siyasete girmiştir, Cevdet ÖKTEM Bey Atatürk  ilke ve inkılaplarına yürekten bağlıdır, disiplinli ve çalışkandır, dürüstlüğü, okumaya merakı ve ileri görüşlülüğü ile tanımıştır.  Doğa ve ağaç sevgisine sahiptir. Sokaklara diktirdiği dut ağaçları ile ipekböcekçiliğini, Turgutlular için yeni bir ekmek kapısı açmaya çalışmıştır. Arkadaşları Doktor Süleyman BAĞCI ve salim ÖRGE ile birlikte, Turgutlu’nun köylerini dolaşarak modern bağcılığın yetiştirilmesine öncülük yapmıştır. Ayrıca kentin park ve meydanlarla süslenmesine katkıda bulunmuştur.

       Belediyenin istasyon civarındaki mezarlığı ıslah ederek oluşturduğu tarlada ürettiği fidanlar ile çevrede bulunan köylerin ve kasabaların yeşillendirilmesini sağlamıştır. Yunanlıların, Türk ordusunun önünden kaçarken yakıp yıktığı yangın bölgesinin imarı için İstanbul’dan gelen mühendislerle birlikte çalışmıştır. Bir ucundan diğer ucu görünen yollar, lonca, itfaiye teşkilatı, Halkevi, bir ara başkanlığını yaptığı Türk hava Kurumu Şubesi ve 1958 yılında açılan TUKAŞ Fabrikası, çalışma arkadaşları ile birlikte O’nun eseridir. 

       Cevdet ÖKTEM, 1955 yılına kadar üç dönem Turgutlu Belediye Başkanlığı görevini yapmıştır. İzmir’de yayınlanan Anadolu Gazetesi, 7 Ocak 1947 tarihli nüshasında Cevdet ÖKTEM Bey için şunları yazmıştır: “  Turgutlu Belediye Reisliğini muvaffakiyetle ifa eden ve vaktiyle Turgutlu’nun imar ve ihyasında çalışarak halkın derin sevgi ve saygısını toplamıştır.”  Dönemin Manisa Valisi Doktor Lütfi KIRDAR, General Ali Rıza ALTUNKAL ile yakın dostluk kuran Cevdet ÖKTEM, 1985 yılında, 85 yaşında iken vefat etmiştir.

       Turgutlu’yu ihya eden ve adeta küllerinden yeniden canlandıran rahmetli Cevdet ÖKTEM’in vefatından sonra, Turgutlu Belediye Meclisi ismini Pazar camii ile Çınarlı kahve arasında kalan caddeye vererek vefa örneği göstermiş ve ismini ölümsüzleştirmiştir.  Belediye Başkanlığı yaptığı şehirlere damga vuran başkanlardan biri olan Cevdet ÖKTEM, Turgutlu Kent Müzesi  yöneticileri tarafından Türkçe ve İngilizce dillerinde büyük bir itina ile hazırlanan tanıtım kartı ile  ziyaretçilere tanıtılmaktadır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.