Çukurova bölgesine atanan Genel Askeri Valisi Fransız Albay Bremond zalim, acımasız ve Ermeni dostu olup Ermeni çetelerini Türklere karşı kışkırtmaktadır, kan dökülmesinden hoşlanan bir komutandır. Ermeni, Rum ve Asurileri Devlet Dairelerine doldurur ve Türk memurları işten uzaklaştırmaya çalışır, onlara baskı yapar.  1 Ocak 1919 günü Süleyman Sami ve İlhami Beylerin satın aldığı kamyona el koyarlar. 4 Ocak 1919 günü Saray Hanı müsteciri Hancı Abdo ( BENLİ), Sofular mahallesindeki Ermeni lejyonerleri karargahı önünden geçerken Ermeni çeteleri tarafından saldırıya uğrar ve süngü ile göğsünden yaralanır, olayı gören Fransız askerleri tarafından Ermeni çetelerinin elinden kurtarılarak hastaneye götürülür. Olayı duyan halkımız Hükümet konağı önünde toplanarak, protesto edeler ve suçluların cezalandırılmaları isterler, halkın infialinden korkuya kapılan Fransız Komutan, Belediye Başkanı Sadık Paşa’dan yardım ister. Sadık ( ELİYEŞİL) Paşa, bir yandan halka dağılmalarını söylerken diğer yandan da kaş- göz işareti ile dağılmamalarını ister. Belinde silah olan Türk gençleri çevrede güvenlik önlemi alırlar. Suçlular, Adana’ya gönderilir ancak orada salınırlar. Babam da o kalabalığın içinde yer almıştır, olaylara yakından şahittir.

       Fransız askerleri ve Ermeni çetelerinin baskı ve kanlı olayları devam ediyor, Müftü Bey’in evinin avlusuna dışarıdan tabanca ile ateş ediliyor ve Müftü Bey tutuklanıyor, kırbaç cezasına çarptırılıyor ancak yaşlı olduğu için cezası uygulanmıyor. Bir bahane ile Sadık Paşa’nın oğulları Necmettin ve Şadi Beyler tutuklanıyor, Adana’ya götürülüyorlar, babalarının ödediği para cezası ile kurtuluyorlar. Dava vekili Hamit bey, 5 yıl süre ile Tarsus’tan bölge dışına sürülüyor, Abuzade Ali Efendi, Dellal Muzaffer Ağa, Karakösezade Mahmut ağa bağlarında şehit ediliyorlar. Tahtalı Cami imamı Mehmet hoca ile oğlu ve birkaç kişi kiliseye götürülerek tutuklanıyorlar. 23 Mayıs 1920 gecesi bir çok eve baskınlar yapılıyor, 20 Haziran 1920 günü Telgraf memuru Niyazi Efendi yol ortasında katlediliyor. 26 Haziran 1920 günü iki Türk Jandarması zorla kiliseye götürülerek şehit ediliyorlar ve gözleri oyuluyor. 

      Ermeni çeteleri, Fransız askerleri ile birlikte Tarsus’ta toplam olarak 34 köyde 1680 evi ve 32 çiftliği tmamen yakmışlardır. Bayramlı, Kayadibi, Çamtepe, Dadalı ve Karayayla köylerinde bir tane bile sağlam ev kalmamak üzere tamamen yakılmıştır. Çeliktaş Müfrezesinin komutanı Molla Kerim, kendisini tanıyan bir Ermeni çetenin ihbarı ile şehit edilmiştir. Rüzgar eken, fırtına biçer misali Fransızlar ettiğinin karşılığını almışlar, öyle durumlar olmuştur ki şımarttıkları Ermeni çetelerine söz geçiremez olmuşlardır. Hatta Doktor Şişmanyan ve Bızdıkyan ile arkadaşları tarafından Adana valiliği işgal edilerek Ermeni hükümeti ilan edilmiş ancak Fransız askerleri tarafından 45 dakika sonra hepsi tutuklanmak zorunda kalmışlardır. 

       Ankara Anlaşması sonunda Fransızlar bölgemizi terk ederken korkuya kapılan Ermeniler de arkalarında deniz ve demir yolu ile Suriye ve Lübnan’a göç etmişlerdir. Sadece Adana’dan 50 bin Ermeni ülkemizi terk etmiştir. Şehrimizde birkaç Ermeni aile kalmıştır, bazı Ermeniler devletimize sadık kalmışlardır, bizim Tebaa-yı Sadıka dediğimiz Ermenilerle bir sorunuz olmamıştır, bugün de yoktur. Ermenileri Fransa, İngiltere ve Rusya kullanmışlar ve sonunda da kaderleriyle baş başa bırakıp gitmişlerdir.  Tehcir olayı 2. Dünya Savaşında Rusya ve A.B.D. dahil birçok ülkede de uygulanmıştır. 

KAYNAKLAR: 1- Sürgünden Soykırıma Ermeni İddiaları- Prof. Dr. Yusuf HALAÇOĞLU  2- Kurtuluş Savaşında Mersin ve Tarsus- Halil İbrahim YILDIRIM 3- Kuvva-i Milliye Dergileri 1963-1975 Lütfü OĞUZCAN 4-   Kurtuluş Savaşında Çukurova Taha TORO

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.