1231 yılında Harezmşah’ın vefatından sonra Saruhan isimli Bey Selçuklu Devletinin hizmetine girmiştir. Saruhanoğulları Beyliğini kuran Saruhan Bey bu kişinin torunudur. Saruhan Bey’in babasının adı Alpagu olup Çuga ve Ali Paşa isimli iki kardeşi daha vardır. Saruhan Bey 1313 yılında Manisa’yı fethetmiş, beyliğin sınırlarını İzmir ve Ege kıyılarına kadar genişletmiş ve Beyliğin topraklarının idaresini kardeşleri arası paylaştırmıştır. Kendisi Manisa Merkezde hüküm sürerken kardeşi Çuga Bey’i Demirci ve yöresine, Ali Paşa’yı ise Nif( Kemalpaşa) taraflarına idareci olarak tayin etmiştir. Saruhan Bey, kardeşi Çuga Bey’in vefatından sonra Demirci ve yöresinin yönetimini oğlu Devlethan’a, O’nun vefatından sonra da Yakup Çelebi’ye bırakmıştır. 

Osmanoğulları’ın başında bulanan Orhan Bey’in, 1329’da Sakız Adasını fethi üzerine Bizans İmparatoru 2. Andronikos Paliologos’un Osmanlılara karşı Saruhanoğulları’ndan yardım istemesi üzerine Saruhan Bey, Osmanlılara karşı Bizans ve Aydınoğulları ile işbirliği yapmıştır. 1334’te Saruhan Bey’in oğlu Süleyman Foça’da Latin Dominik’e esir düşünce iki yıllık uğraştan sonra 1336 yılında Süleyman ve maiyeti esaretten kurtulmuşlardır. Süleyman, 1345 yılında Bizans Ordusunda yardımcı kuvvet olarak görev yaparken humma hastalığından vefat etmiştir. Süleyman’ın cenazesi Manisa’ya getirilmiş ve bir yıl sonra 1346 yılında Saruhan Bey vefat edince günümüzde Saruhan Mahallesinde bulunan türbesine defnedilmiştir. Saruhan Bey’in Timur Han, Orhan, Süleyman, İlyas, Devlethan ve Budak Paşa isimli altı oğlu vardı.

Saruhan Bey’in vefatından sonra yerine oğlu İlyas Bey geçti, Mevlevi Tarikatına girmiş ve Dumanlı Dağ’ın alt tarafındaki Mevlevihane’yi inşa ettirmiştir.  1379 yılında vefat edince, sağlığında yaptırdığı türbesine defnedilmiştir. Yerine oğlu Hızırşah geçmiştir ancak kardeşi Orhan kardeşinin Beyliğini tanımamış ve O’na karşı mücadeleye girişmiş ama Orhan mücadeleyi kaybetmiştir. O sırada Osmanlı tahtında bulunan 1. Murat Kosova’da şehit düşünce yerine oğlu Yıldırım Beyazıt geçmiştir. 1. Murad’ın Kosova savaşında şahadetini fırsat bilen Orhan, Karamanoğulları ile Osmanlı Beyliğine karşı ittifak yapmışlardır. Osmanlı tahtına geçen Yıldırım Beyazıt ordusu ile birlikte Manisa’ya gelerek Saruhan Beyliğinin topraklarını Osmanlı Beyliği topraklarına katmıştır. Yıldırım Beyazıt, Saruhan Beyliği topraklarının Doğu kısmını Hızırşah’a bırakmış, sonra Manisa ile Karesi topraklarını birleştirerek önce Ertuğrul’u sonra da Emir Süleyman’ı yönetici tayin etmiştir.

Anadolu’yu işgal eden Timur 1402’de Ankara Savaşını kazanınca Timur’a sığınan Orhan Bey Ankara Savaşından sonra tekrar Manisa’ya gelerek Beyliğin başına geçmiştir. Timur, Semerkant’a dönünce Denizli’de bulunan Hızırşah Manisa’ya gelerek idareyi ele almış ve Orhan’ı idam ettirmiştir. Hızırşah, Osmanlı’nın Fetret Döneminde iki yüzlü politika izlemiş, bir taraftan Çelebi Mehmet’i destekler gözükürken diğer taraftan da el altından Osmanlıya karşı Karamanoğulları ile gizlice işbirliği yapmıştır. Çelebi Mehmet taht kavgasını kazanıp Osmanlı tahtına geçince 1410 yılında Manisa’da Ulu camii yanındaki Çukur hamamda eğlenen Hızırşah’ı yakalatıp idam ettirmiştir. Hızırşah, idamından önce ailesine ve vakıflarına dokunulmamasını ve dedesi Saruhan Bey’in türbesinin haziresine defnedilmesini vasiyet etmiştir. Hızırşah’ın kabri Saruhan Bey’in türbesini doğu tarafında bulunmaktadır, Saruhanoğullarının Demirci kolu bir müddet daha devam etmiş, Devlethan’ın oğlu Yakup Bey bir müddet hüküm sürmüş, Çelebi Mehmet 1412 yılında Saruhanoğulları Beyliğinin hakimiyetine son vermiş ve topraklarını tamamen ilhak etmiştir. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.