Milli Mücadelede, eylül ayıyla birlikte zaferlerimiz perçinlendi, yeni bir Türk Devletinin temelleri atıldı. Tarihte de böyle olmuştu güçten düşen devletin yerini bir diğeri almaktaydı. Bu temeller, adına milli mücadele denilen uzun ve yorucu savaşlar sonunda elde edildi. Türk milleti işgal baskısından kurtuldu.

Türkiye’nin batısında işgal görmüş zulüm vahşet ve baskıları yaşamış canını, malını, evini barkını kaybetmiş pek çok insanımız oldu, bunların hatıraları hâlâ canlı, bizler de büyüklerimizden o zor günleri, o işgal acılarını dinledik, yüreğimiz yandı.

Son yıllarda inanılması güç, yanlış ve uyduruk bazı söz ve yorumlar mevcut, zor şartlarda elde edilen zaferler görmezden gelinmekte, Milli mücadeleyi küçümseme, farklı noktalara çekme, hatta yok sayılmakta, Mücadeleye şu katıldı, bu katılmadı, var mıydı, yok muydu benzeri, halüsinasyonlar görme durumlarıyla karşılaşır olduk.

Bazı şehirler bu kutlu zaferler için, paneller ve toplantılar düzenliyor. Manisa’da da Milli Mücadelede Manisa paneli düzenlendi, üç tane kıymetli akademisyen katılımcı vardı. Bunlardan biri vatanın o andaki işgal durumuna nasıl geldiğini, diğeri işgalde yaşanan acıları ve sonunda kurtuluşun ve mücadelenin safhalarını üç bölüm halinde anlattılar. Özetle söylersek, binlerce senedir bu torakları yurd yapan Türk Milletini bu topraklardan atmak isteyen devletler, vatanımızı işgal ettiler, İngilizler batı taraflarında Yunanlıları görevlendirdiler. İşgal başlamadan Manisa’nın ileri gelenleri İstanbul’a ikaz telgrafları çektiler, İstanbul hükümetinin yönlendirmesi ve hain idarecilerin tayini ile Manisa halkı hazırlıksız yakalandı. Fakat düşmanla mücadele cemiyetleri kurdular, kongreler düzenlendi, çeteler oluşturdular, milli orduya asker verdiler.İşgal anında çok acılar yaşandı, çok zulümler görüldü, hep beraberce mücadeleye edildi, çünkü bu bir milli mücadele ve birliktelik idi. Zorluk ve yokluklar içinde Türk Milleti’ni yok etmek isteyen dünyaya karşı zafer kazanıldı.

Bu paneldeki önemli bir teklif de; Manisa’nın yaşadığı işgal acıları ve milli mücadelenin, ilk ve orta öğretim için anlaşılabilir ve kısa ve öz, ancak resimli olarak öğrencilere kitapçık olarak dağıtılıp, okunmasını sağlamak olmuştur. Bu teklife orada bulunan, Manisa Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı da destek sözü vermiştir.

Devletimizin temellerini ve varoluşunu oluşturan mücadele azmimiz ve zaferlerimiz, bizim gücümüzdür. Erimiş bitmiş bir zihniyeti yeniden kurtarıcı ideoloji yapmak, kimseye bir yarar getirmez. İnançlı, ilim ve teknikle donanmış, vatansever nesiller bizim gücümüzdür. Bunun için de gençlere çok iş düşmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.