Lise yıllarında yazmaya başlayan gençleri görünce umudum artıyor. Genç yaşlarda yazmaya başlayanlara tavsiyem çokça okusunlar. Bilginin güç olduğunu ve açamayacağı kapı olmadığını bilsinler. Ayrıca sosyal medya dili ve kültürüyle bir yere varılamayacağını bir yere vardığını düşünenler kısa zamanda duvara toslayacaklarında anlayacaklardır.

Okullarda edebiyat ve sanatı aşkla yapan eğitimciler vardır. Eğitimciler onlarca genci peşine takıp geleceğe, bilgiye, kültüre ve yazarlığa götürür. 

Lise yıllarında amatörce çıkan yayın organlarının tadı ve heyecanı hiçbir zaman unutulmaz. 

İlkyazı ve şiir denemelerini lise yıllarında okulun duvar gazetesinde panolarında başlayan birisi olarak söyleyebilirim ki şimdiki yazar adayları çok daha şanslı. Ancak sosyal medya diye bir dipsiz bir kuyuya düştüler mi işleri çok zor. Aman dikkat!

Okullardaki edebiyat ve sanat aşığı eğitimcilerin peşini bırakmamak gerekir.

Edebiyat ve sanat aşığı eğitimciler çoktur. Muammer Azmak, Mustafa Öztürk, Engin Şahin… bu liste uzayabilir. Yazar öğretmenler ve bilgiye âşık eğitimciler her geçen gün eser vermeye, gençleri yetiştirmeye devam ediyorlar. Sayıları ne kadar artarsa umudumuz o denli güçlenecektir.

Sizlere Engin Şahin yönetiminde yayım hayatına başlayan mütevazı bir okul dergisinden bahsedeceğim.

Mayıs ayında yayım hayatına başlayan İşaret Dergisini çıkaranların emeğine sağlık.

Lise dergisi çıkarmanın önünde birçok engel vardır. En kötüsü de hiçbir okul dergi ya da bir yayın çıkarmayı göze alamaz. Alsa da bunu lüzumsuz bir uğraş olarak görür çoğu zaman. Ancak Cumhuriyetin ilk yarısında yıllarında liseler kendi yayınlarını kendi matbaalarında basabiliyorlardı. Manisa Lisesi bunun en güzel örneğidir.

Şimdilerde kütüphanelerini kapatan okulları duyduğumuz bu dönemde dergi çıkarmak baya iddialı bir girişimdir. 

Engin Şahin yönetiminde çıkan İşaret Dergisinde elbette yazarların birçoğu aynı okulun öğrenci ve öğretmenlerinden oluşuyor. 

Engin Bey bir okul dergisi çıkaracakları konusunu açıp benden de yazı istediğinde hiç düşünmeden kabul ettim. Hem de hiçbir yerde yayımlanmamış, yeni yazdığım bir yazıyla dergiye destek olmaya çalıştım. Hiç de pişmanlık duymadım. Aksine mutlu oldum.

"Fatih Sultan Mehmet'in Eğitimi ve Sinan Bey Medresesi" üzerine bir makale ile İşaret Dergisine destek vermeye çalıştım.

Köklü okulların yalnız dergi çıkarmak değil kitap yayımlamaları, dernekler, kulüpler kurup değişik organizasyonlar yapmaları gerekir.

Gerek okuldan mezun olmuş ekonomik durumu iyi olanlar, gerekse değişik kurum ve kuruluşların eğitime desteğini arttırmak, kültürel çalışmalara destek vermek görevleri olmalı diye düşünüyorum.

Şehirlerde yüz yılı deviren eğitim kurumları kaç okul vardır? Varsa bile bunun farkında olan var mıdır?

Eski mezunlarla halen öğrenci olanları kaynaştırmak ancak köklü kurumların ve vizyon sahibi insanların işidir.

İşaret Dergisi şehirde bahar havasıyla doğmuş ve baharın müjdesini verir gibi karşılamıştır okuyucuyu. Şiirlerle, hikâye, deneme ve araştırmalarıyla zenginleştirilen dergiye emeği geçen başta yazar adayı öğrenciler olmak üzere öğretmen ve idarecileri tebrik ederim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.