• Ana Sayfa
 • Güncel
 • Genel
 • Röportaj
 • Yaşam
 • Politika
 • Ekonomi
 • Spor
 • Eğitim
 • Sağlık
 • Kültür Sanat
 • Magazin

Fri07292016

Son Guncelleme07:31:46 ÖS

Back İbrahim Alkılıç BAĞIRSAK PARAZİTİ

BAĞIRSAK PARAZİTİ

 • PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfEn iyi 

Merhaba değerli okuyucularım.
Sonbaharın serin, yağmurlu, az güneşli günlerine kavuştuk.
Uzun süre şikâyet ettiğimiz sıcaklardan sonra biraz yağmurlardan, sonra biraz da soğuklardan şikâyet ettikten sonra “ölmeyenler için” yaz tekrar başlayıp gene sıcaklardan şikâyet etmeğe başlayacağız.
Ve öylece sürüp gidecek.
Cenab-ı Hakka şükrederek yaşayanlar ise mutlaka bunun iyi karşılığını alacaktır. Hem burada ve hem de ahirette.
Bu haftaki yazıma bağırsak parazitleriyle ilgili olarak başlayacağım.


Bağırsak parazitlerinden emin olmak için, doktorlar her yıl bir kez ailece bağırsak temizleme ilaçlarının kullanılmasını önermektedirler. Ben şerit için yomesan,  diğer parazitler için kontıl isimli hapları yılda bir kez kullanılmasını tavsiye ediyorum. Olup/olmadığını tespit etmek çok önemli değil,  ilaçların yan etkisi yok, varsa parazitler temizleniyor, yoksa zaten sorun yok. Bu ilaçların fiyatı 1,5 TL civarında. Kullanım şeklini eczacı anlatabilir.

Bağırsak ve romatizmal artrit gibi sorunların, vücudun genel olarak kirlenmesinden (özellikle kalın bağırsak kirlenmesi) kaynaklanma ihtimali çok büyük. Gülhan Beydemir tarafından yazılmış, "Şifa orucu ve hastalıklar"  (Şamil Yayınevi) isimli kitabı okuyup içinde yazanları uygulamanızı tavsiye ederim. Kitabın içinde bağırsak kirlenmesi ve sebep olduğu hastalıklar (eklem iltihabı dâhil) anlatılmaktadır.

Bağırsak  parazitinin  tipine  göre  çok  farklı  belirtiler  olabilir. Genel olarak  değerlendirirsek,  karın  ağrısı,  iştahsızlık,  gelişme  geriliği,  ağızdan  salya  akması,  bazen  diş  gıcırdatma  gibi  belirtiler  olabilir,  ancak  siz de  takdir  edersiniz  bunların  hiçbirisi  barsak  parazitine  özgü  belirtiler  değildir.  Başka  durumlarda  da  görülebilir. Sık karın ağrısı-krampları(açlıkta daha fazla), şiddetli gaz, geçici-tekrarlayan ishaller, dışkıda yumuşama veya keçi pisliği gibi dışkılama, burun kaşıntısı, makatta kaşıntı, yastığa salya akması, diş gıcırdatma, dil kenarında kabartılar, kilo alamama, sabah bulantıları, ağız kokusu, iştahsızlık veya aşırı yemeye  rağmen  kilo  alamama, vücutta kaşıntılar gibi belirtilerle karşılaşılabilir.
Parazit olan bir insan veya bebekte; kansızlık, bağırsak tıkanması, büyümede gecikme, akciğer rahatsızlığı     belirtileri(parazitin  yaptığı  alerjik  reaksiyona  bağlı olarak,  astım  gibi  durumlar), karaciğer-  dalak büyümeleri, bazı  parazitler ile alerjik, ürtiker  (kurdeşen) gibi  deri döküntüleri, hatta ağır organ hasarları bile olabilir. (Beyinde,  karaciğerde, dalakta,  akciğerde  amip  apseleri veya  kist  hidatik hastalığı  gibi).
 Bağırsak  parazitinden  şüphelenildiği  zaman öncelikle dışkıda parazit aranması, gibi tetkiklere başvurulur. Sonuçta parazit görülmese bile, parazitten  çok  şüpheleniyorsak tahlil defalarca (örneğin üç gün üst üste) tekrarlanabilir. (Çünkü  parazitin  yumurtası  her  an  dışkıda  görülemeyebilir) Bazen  mikroskopla  görülemeyen  durumlarda  özellikle  giardia  ve  amip gibi parazitler için  dışkıda özel  antijen  testleri  de    yapılabilir.
Veya bazen kan tahlillerinde de bu parazitin etkileri araştırılabilir.
Bence yukarıda bahsettiğim parazit haplarını kullanmakta fayda var.


ORUÇ SAĞLIĞIMIZ İÇİN VAZGEÇİLMEZ BİR OLAYDIR
Değerli okuyucularım.
Ramazan ayından ramazan ayına konuşulabilen oruç hakkında ben bir istisna yaparak bugün yazıyorum. Neme lazım, Ramazan ayına çıkacağımızın garantisi mi var?
Aşağıda bahsettiğim kitap (Azerbaycanlı Dr.Gülhan Beydemir tarafından yazılmış, "Şifa orucu ve hastalıklar"  Şamil Yayınevi) bence söylenecek bir çok şeyi söylemiş tıp açısından,
Dr. Gülhan Beydemir. Özet olarak diyor ki:” Oruç, olağanüstü bir arındırıcıdır, zira ancak arınmış organizmada tüm sistemler normal fonksiyon gerçekleştirebilirler. Yaşam enerjimizi günlük yediğimiz gıdalara harcıyoruz yıl boyunca. Ama bir Ramazan ayı boyunca bu yaşam enerjimiz bizim vücut savunma sistemimizi yenileme çalışmasına zaman ayırır. Psikolojik sistem,  sindirim sistemi, salgı bezleri, solunum sistemi, sinir sistemi bir dinlenme ve yenilenme sürecinden geçer.  Böylece her Ramazan orucu sonunda vücut tekrar kendini maddi ve manevi olarak yenilenmiş olarak günlük normal hayatına başlar.”
Meraklısına tavsiye ediyorum.
Oruçla ilgili bu kitabı alamam,alsam da okuyamam diyene; “ http://10gunlukoruc.wordpress.com/2007/01/22/baslangic/" http://10gunlukoruc.wordpress.com/2007/01/22/baslangic/” internet adresinde oruç ile birçok hastalıkların tedavilerini anlatan yazıları görebilirsiniz.

İNSANLAR NEDEN HORLAR?

Ağzımızın arka kısmında sarkık duran yumuşak bir et parçası vardır, bir çeşit dil gibidir. Kişi sırtüstü ve ağzı açık bir biçimde uyuyorsa, derin nefes aldığında bu et parçası öne arkaya doğru hareket eder. Horultunun nedeni budur. Horlama genellikle horlayan kişinin ağzının kapatılmasıyla ve yan dönmesinin sağlanmasıyla engellenebilir.

KALP KRİZİ GELEBİLİR, DİKKAT!

Kalp krizi riskini en basit nasıl öğrenebiliriz? 
Kalp krizi ve felç, damar sertleşmesinin sonucunda meydana gelir. Damar sertleşmesini durdurup kriz riskini azaltmanın yolu aslında elinizdedir. Kolesterolün yanı sıra homosistin testi yaptırabilirsiniz. Homosistin kalp krizi ve damar sertliğini hızlandıran bir amino asittir. Kolesterol gibi, ne kadar yüksek olursa o kadar kötüdür. Homosistin oranı 20'nin üstündeyse kalp krizi geçirme riskiniz tam 9 kat artar. İlk olarak kan testi ile homosistin seviyenizi belirleyin. Homosistin bazı ilaçlara bağlı ya da kalıtsal olarak artabilir.

Ve bir soru Damar sertliğini engelleyebilir miyiz?
Bunu doktorumuza sorsak daha iyi ederiz ama ben de araştırdım şunu öğrendim:
En iyi tedavi B–6 ve B–12 vitaminleridir. Bir ya da iki ay sonra tekrar kan testi yaptırın eğer seviye hâlâ yüksekse doktora başvurun, aile hekiminiz ile konuşun size bu haplar hakkında bilgi verecektir.

Sağlıklı günler diliyorum.

NOT:
ÖZGÜR ÖZEL HAKKINDA:
Kendisini, kendi fikirleri çerçevesinde dürüst ve ilkeli biri olarak düşündüğüm chp’ li vekil, semtimizin eczacısı Özgür Özel’in bu milletin, hatta bütün insanlığın edep ve ahlak anlayışına son derece aykırı o sözlerini gazetelerden okudunuz, okuduk. Burada yazmağa ben utanıyorum. Şahsen şok oldum. Ben bu sözleri okuduktan sonra o şahıs hakkında ki iyi düşüncelerimi değiştirdiğimi buradan üzülerek ifade ediyorum. Kendisini methettiğim Hacıhaliller köyünde ki arkadaşlarımdan ise özür diliyorum.

Site Haritası

Güncel

Genel

Yaşam

Politika

Ekonomi

Spor

Eğitim

Sağlık

Kültür Sanat

Magazin

Röportaj

Yazı Dizisi