Muhabir kullanıcısı
Muhabir kullanıcısı
08 Ağustos 2020 Cumartesi 20:14
Sizin için Vestel’e gittik!

Vestel, son günlerde ortaya atılan yüksek düzeyde covid19 vakaları ve buna bağlı ölümler hakkında önemli bir bilgilendirme yaptı. Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Vestel City’nin Beyaz Eşya fabrikasında basın mensuplarını ağırlayan Vestel Beyaz Eşya Genel Müdürü Erdal Haspolat, alınan önlemleri anlattı, soruları yanıtladı.

1 HAZİRAN’DAN ÖNCE VAKA YOKTU

Covid19 çıktığı günden bu yana çok sıkı önlemler aldıklarını belirten Haspolat, 1 Haziran’a kadar, yani normalleşme sürecine kadar Vestel’de tek 1 adet bile pozitif vaka olmadığını; ancak yeni normalleşme sürecinde sosyal hayatta tedbirlerin önemsenmemesi ve virüsün bittiği algısı oluşmasının ardından vakaların her yerde olduğu gibi fabrikada da yayıldığını kaydetti.

2 ÇALIŞAN VEFAT ETTİ

Covid19 nedeniyle şu ana kadar fabrikada 2 çalışanın hayatını kaybettiğini ve bu duruma çok üzüldüklerini belirten Haspolat, yaklaşık 19 bin çalışanı bulunan Vestel’de an itibariyle hastanede tedavi gören pozitif vaka sayısının yüzde 2 olduğunu kaydetti.

GİRİŞTE YERLİ ÜRETİM CİHAZLA KONTROL

Fabrikanın girişinde Vestel’in kendi mühendisleri tarafından icat edilen bir prototip bulunduğunu kaydeden Haspolat, bu cihaz ile fabrikaya gelen işçilerin ilk henüz tesise girmeden önce ateşinin ölçüldüğünü; düşük çıkması halinde devamında dezenfekte edildiğini ve cihazın yeşil ışık vermesiyle personelin içeriye girebildiğini kaydetti. Yüksek ateşli durumlarda ise cihazın kırmızı ışık verdiği ve personelin temas edilmeden içeriye girişinin yasaklandığı kaydedildi.

DRONE İLE KONTROL EDİLİYOR

Ayrıca fabrikada gün içinde kontroller de sürekli devam ediyor. Mola zamanlarında bahçenin üzerinde gezen drone ile personelin sosyal mesafe gibi kurallara uyup uymadığı tespit ediliyor. Ayrıca kamelyalardaki oturma alanları da sosyal mesafe kuralına göre yerleştirilmiş durumda ve yerlerine çakılı.

POZİTİF TEMASLI VEYA ŞÜPHELİ PERSONEL

Fabrikada bir personelin pozitif olduğunun ortaya çıkmasının ardından, o personele kimlerle temaslı veya aynı ortamda bulunduğu sorularak bir nevi filyasyon çalışması yapılıyor. Pozitif personel ile aynı ortamda bulunan tüm diğer personeller, şüpheli konumuna alınarak taksiler eşliğinde İzmir’de bile olsa evlerine gönderilerek 14 gün karantinaya alınıyor; daha doğrusu kendilerini karantinaya almaları isteniyor. Bu personelin durumu da sürekli olarak takip ediliyor.  

2 BİN PERSONEL MART’TAN BERİ ÇALIŞTIRILMIYOR

Vestel Beyaz Eşya Genel Müdürü Erdal Haspolat, Mart ayından beri 2 bin çalışanın işe getirilmediğini de söyledi. Haspolat, “Engelli personelimiz, hamile personelimiz, kalp-ciğer gibi kronik rahatsızlığı bulunan personelimiz, evinde sağlık personeli olan personelimiz Mart ayından beri işe çağrılmıyor. Onların maaşları ve primleri ve tabi ki sigortaları ödenmeye devam ediyor. Çalışanımızın sağlığı bizim için her şeyden önemli” dedi.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNE BAŞVURMADIK

Genel Müdür Erdal Haspolat ayrıca yönetimce aldıkları karar doğrultusunda pandemi sürecinde Vestel'de tek bir çalışan için bile kısa çalışma ödeneği almadıklarını ve herkesin maaşını normal bir şekilde ödemeye devam ettiklerini söyledi.

OTOBÜSLER KAMERAYLA TAKİP EDİLİYOR

Vestel’in servis olanağını da 2 katına çıkardıklarını kaydeden Haspolat, çalışanların sosyal mesafe kurallarıyla servis eşliğinde evlerinden gelip gittiğini ve bu durumu sürekli olarak kameralar eşliğinde takip ettiklerini dile getirdi. Haspolat, tüm bunları fotoğraflarıyla birlikte basın mensuplarıyla paylaştı.

YEMEK MALİYETİ YÜZDE 80 ARTIRILDI

Ayrıca fabrikanın hem iç hem dış kısımlarının tamamı dahil olmak üzere sürekli olarak dezenfekte çalışmaları devam ediyor. Temaslı sebiller kaldırılıp bazı kısımlara temassız sebiller yerleştiriliyor. Bazı kısımlara ise şişe sular konuyor. Ayrıca yemekhanede tabldot yerine sağlık uzmanlarının önerisi eşliğinde hazır yemek usulü sıcak kumanya sistemi tercih ediliyor. Haspolat, bu sistemin maliyetinin, normalden yüzde 80 daha fazla olduğunun da altını çiziyor. Yemekhanede de bantlarda olduğu gibi personel arası plastik malzemelerle bölünüyor ve tamasın önüne geçilmesi hedefleniyor.

YEMEK VERİLMİYOR İDDİALARI

Haspolat ayrıca, sosyal medyadaki bazı platformlarda Vestel’de işçiler 12 saat yemek bile yemeden çalıştırılıyor iddialarına da cevap verdi. Haspolat, böyle bir durumun söz konusu dahi olmadığını, Vestel’de sabah kahvaltısından başlamak üzere neredeyse 2 saatte bir sürekli olarak yiyecek bulunduğunu kaydetti.

KADIN PERSONELE DÜŞÜK MAAŞ İDDİASI

Vestel’de kadın personelin daha düşük maaşla çalıştığı iddiasına da İnsan Kaynakları Direktörü Zeynep Tarhan yanıt verdi. Tarhan, böyle bir ayrımın hiçbir zaman yapılmadığına dikkat çekerek, Vestel’de asgari ücretle çalışan dahi olmadığını önemli belirtti.

İŞTE ALINAN ÖNLEMLER

Vestel yönetimi tarafından bizlere yazılı olarak sunulan kapsamlı covid19 önlemleri listesi ise aşağıdaki gibi:

“Pandeminin ilk döneminden itibaren ofislerimiz ve fabrikalarımızda görevli çalışanlarımızın sağlığını korumak adına çok titiz davrandık ve birçok tedbiri hayata geçirdik. Aldığımız önemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

•          Özellikle grip ve soğuk algınlığı başta olmak üzere benzer hastalıklarından korunmak ve bulaştırmamak için dikkat edilmesi gerekenler konusunda tüm personelimizi sürekli bilgilendirdik. İlk bilgilendirmeyi ise 14 Ocak 2020 tarihinde yaptık.

•          Personelimizin dikkatini bu konuya çekmek ve farkındalık oluşturmak için virüsün semptomlarına ilişkin afişler astık, olabildiğince kalabalık ortamlardan uzak durulması, sosyal mesafe kurallarına uyulması konusunda eğitimler verdik. Eğitimlerimiz, portal yayınlarımız, e-posta, digital ekranlar ve toplantılar aracılığı ile sağlanmaya devam ediyor.

•          Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burnun tek kullanımlık mendille kapatılması, mendil yoksa dirseğin iç kısmının kullanılması gerektiği, ateş, öksürük ve nefes darlığı semptomlarının gözlenmesi durumunda işe gelinmemesi, doktora gidilerek hastalık süresince rapor alınması ve insan kaynaklarına bilgilendirme yapılması için tüm personellere bilgilendirme yaptık.

•          Geleneksel selamlaşmalardan (tokalaşma, sarılma) kaçınılması gerektiği tüm personellere bildirdik.

•          Ofis ortamındaki hijyen kurallarına uyulması konusundaki hassasiyetimizi tüm çalışanlarımızla paylaştık ve ofisler başta olmak üzere kapalı alanların sık sık havalandırılması ve UV (gün ışığı) uygulamasının kullanılmasını konusunda bilgi verdik.

•          Şehirler ve uluslararası seyahat planları gözden geçirilerek, aciliyeti olmayan seyahatlerin ertelenmesini istedik. Zorunlu olmayan yurtdışı seyahatlerinin üst yönetim onayı ile gerçekleştirilmesi ve seyahatle ilgili insan kaynaklarının bilgilendirilmesine karar verdik.

•          Zorunlu seyahatlerde yurtdışı seyahatine gidecek personeller için seyahat kiti (özellikli maske, dezenfektan, eldiven, vitamin, broşür) hazırladık ve uygulama hakkında bilgilendirme yaptık. 27.01.2020 itibarı ile seyahate giden tüm personellere kit dağıtımı yapılmaya başladık.

•          Yurtdışı seyahatten dönen tüm kişiler ve yabancı ziyaretçilerin revir kontrolü sonrası sahaya alınması sağladık. Çalışanlarımızın iş seyahati dönüşü 14 gün süreyle evden çalışılma imkanını sağladık.

•          Tüm tesiste ofis, ortak alanlar, yemekhane ve mutfak alanlarında kapsamlı temizlik ve sonrasında dezenfekte çalışmaları başlattık ve belli periyodlar halinde dezenfekte ediyoruz. Hijyen gerektiren bütün ekipmanlar (bardak, çatal kaşık vs) özel dezenfektanlarla yıkanıyor.

Ayrıca masaların, tuzluk-biberliklerin, maşaların ve sandalye arkalıklarının dezenfeksiyonu yapılıyor. Yemekhane personelleri ilave el dezenfektanı kullanıyor.

•          Ortak kullanım alanları için merkezi havalandırma sistemlerinin filtre değişim periyotları 15 günde 1 olacak şekilde sıklaştırıldı.

•          Öksüren, ateşi olan (37,8 derece üzeri) ve nefes almakta zorlanan bir personelimizi gerekli önemler dahilinde en yakın sağlık kuruluşuna naklediyoruz.

•          Risk grubunda yer alan çalışanlarımızı (gebe, engel durumu olanlar, kronik hastalığı olanlar, ileri solunum yolu hastalığı, vücut immunite yetmezliği problemi olanlar) belirledik ve bu gruptaki çalışanlarımız için işyeri hekimlerimizin sorumluluk alanı içinde gerekli önemleri aldık.

•          Tüm personellerin ateş ölçüm takibi sık sık yapılıyor ve 37,8 derece ve üzerinde ateşi olanların çalışmasına müsaade etmiyoruz.

•          17.03.2020 itibarı ile hamileler, yasal süt izni devam edenler, engelli çalışanlarımız evden çalışmaya başladı.

•          Bypass, stent, pil vb. girişimsel kardiyak patolojisi olan, koah ve benzeri ileri solunum sistemi rahatsızlığı olan, immun yetmezliği olan, kanser tedavisi gören ve geçmişte görmüş olan ve immun supresyon tedavisi gören, organ nakli geçirmiş olan çalışanlar doktor raporu ile evden çalışmaya başladı. Yanı sıra beyaz yakalı 60 yaş ve üzeri çalışanlarımız evden çalışıyor. Mavi yakalı 60 yaş üzeri çalışanların idari izinli sayıldı.

•          Giriş kapıları ve sevkiyat gibi direk temas riski olan personellerimize özel eğitim veriyoruz.

•          Hizmet alınan kreş, temizlik, yemek, servis firmalarının eğitim ve denetlenmesi yapıyoruz.

•          Tesislerimize girişlerin yalnızca temel personel ile sınırlandırılması sağladık ve tüm girişler alından önlemler dahilinde kontrollü bir şekilde sağlanıyor. Buna ek olarak ziyaretçi kısıtlaması uygulaması başlattık. 

•          Yabancı şoförlerle birebir temasta bulunan kapı ve sevkiyat görevlilerine maske, eldiven sağlıyoruz ve iş süreçlerinde sosyal mesafe kurallarına uyulmasını istiyoruz.

•          Çalışanlarımızın ulaşımını sağlayan servislerin sayısı arttırdık ve kişi sayısı fazla olan servislerin ilave araçlara bölünmesi sağladık.”

Son Güncelleme: 08.08.2020 23:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İsmail 1 ay önce

9 yıldır vestelde çalısan biriyim. Vesteli kötülemekten vazgeçin. Devletin alamadıgı önlemler vestel fabrikalarında alınıyor. Vestel işçisini düşünüyor kim be derse desin. Ben vestel de kendimi güvende hissediyorum. Bu salgında bence vestel gibi işçisini önemseyen fabrika çıkmaz. Müdürümüz Erdal beye verdikleri emeklerinden dolayı teşekkür eder. İnsAllah en az vaka ile bu günleri atlatırız.

Avatar
Yasemin 1 ay önce

İçimiz rahat Erdal bey çalışanlarını tehlikeye atmayacak kadar vicdan sahibi bu yüzden yolun açık olsun vestel binlerce insanın ekmek kapısı

Avatar
Menzade 1 ay önce

Yemek verilmiyor diyenler tek kelime ile NANKÖRLÜK yapıyorlar. 2 saatte bir bir şeyler veriliyor. Ve çalışma sırasında soda ikramı sürekli yapılıyor. Kumanyalar hava ile temas etmiyor. Sular şişe şu,kendin açıp iciyorsun. Lavabolarda hiçbirşeye temas etmiyorsun. Daha ne yapsın bu insanlar.

Avatar
Misafir 1 ay önce

Vestel Manisa'nın ve Türkiye'nin gururudur.Sanki her yerde önlemler alınmış da Vestel de alınmamış gibi karalamanın anlamı yok.Manisa öteden beri Vestel'i haketmiyor bence.

Avatar
Yağmur 1 ay önce

İnsanoğlu kadar nankör bir yaratık yok olamazda ne yaparsanız yapın memnun edemezsiniz insanları ben çalışan olarak çok memnunum insanlar maske siperlik taksınlar önce onları verilen görevi yerine getirsinler evlerinde dahamı iyi tedbir aliyorlar acaba

Avatar
Hüseyin 1 ay önce

Böyle kahvaltıyı ilk defa görüyom müdürler için mi acaba .iyi reklam olmuş sebiller daha üç dört gün önce kapatıldı denetleme var diye servisler de aynı teke düşürdüler.asgari ücrete gelince 4-5 yıllık işçiler bile asgari ücretle çalışıyor en az yüzde 85 i asgari ücretli bodrolarına bakın.devlete sesleniyorum kardeşim burayı denetlemeyin işçiler daha çok eziliyor rezil oluyoruz zaten pisikoloji bozuk

Avatar
Misafir. 1 ay önce

Peki hiç düşündünüz mü medyada böyle haberler çıktıktan sonra önlemleri arttırıp göz boyamak için sizi çağırdıklarını?

Avatar
Vatandaş 1 ay önce

2 ölü sayısınna inanmıyorum. 5 kişinin sosyal medyaya fotoğrafı paylaşıldı. 2 kişi nasıl oluyor. Allah rahmet eylesin. Ailesine sabırlıklar versin. Çok zor çok. Sadece bu duruma düşenler anlar.