Muhabir kullanıcısı
Muhabir kullanıcısı
16 Ekim 2020 Cuma 15:37
Filyasyon ekipleri gece gündüz mücadeleyi sürdürüyor

Manisa’da filyasyon ekiplerinin özverili çalışması koronavirüs ile mücadele önemli rol oynuyor. COVİD-19 süreci boyunca verdikleri çaba döktükleri ter hastalara olan özel ilgileriyle hep hayatımızda olan sağlık çalışanları mücadeleyi sürdürmeye devam ediyor. Virüsle mücadelede ayrı ayrı birimler oluşturan sağlık çalışanları özveriyle çalışıyor.

ORTALAMA 100 KİŞİLİK EKİP

Şehzadeler İlçe Müdürü Uzm. Dr. Müjde İlgün, “Kurum olarak ortalama 100 kişilik bir ekipten oluşuyoruz. Birkaç ekibe organize olduk. Ayrıca İl Sağlık Müdürlüğü aracılığıyla farklı kurumlardan görevlendirme yapılarak personel sayımızı da artırdık. Böylece filyasyon ve saha çalışmalarımızı yürütüyoruz. Saha ekibimiz, arama ekimiz var, bulaşıcı hastalıklar ekibimiz var. İlaçları sorgulayan bir ekibimiz var.  Yine filyasyonları yapan, vakaların takiplerini yapan, onların durumlarını değerlendiren ilaçlarını başlayan ve numunelerini alan, semptomu, şikayeti olan hastaların numunelerini alan ekiplerimiz var. Tüm bu ekiplerimiz aracılığıyla sabah 8 itibariyle başlıyor, akşam gece 1’e kadar devam ediyor. Araçlarımız vasıtasıyla da hanelerimize hızlı bir şekilde erişimimiz sağlanıyor” dedi.

TEMASI SAKLAMAYA ÇALIŞIYORLAR

Testi pozitif olanların, temaslı olanların, karantinada olanların evinden dışarı çıkmasını istemediklerini vurgulayan İlgün, “Biz evlerine kadar gidip yerinde hizmet veriyoruz. Amacımız burada bu virüsü olabildiğince engellemek. Özellikle durumu pozitif çıktıktan sonra durumun önemini anladıklarından dolayı dinlenmelerinde önemli olduklarını bilmelerinden dolayı evde kalmayı tercih ediyorlar. Ancak özellikle temaslılar, hiçbir semptomu olmayanlar karantinaya aldığımızda sorun yaşıyoruz. Kişiler genelde bilgileri saklamayı tercih ediyorlar. Temaslı olmadıklarını beyan ediyorlar. 14 gün karantinaya girmek kişilerin iş akışını, günlük hayatını bozacağını düşündüklerinden dolayı olabildiğince kaçınıyorlar. Ancak bu bizim pandemiyle savaşımızda en büyük handikap oluşturacak bir olaydır. Bizim istediğimiz şey tüm risk altındaki kişilerin evlerinde izole olmaları. Bu şekilde de virüsün bulaşma riskini en baştan kesebilmeyi sağlamak. Bundan dolayı vatandaşlarımızın, vakaların bize en doğru bilgiyi vermesi, bunun yanı sıra tebligat için gittiğimizde bize yardımcı olmaları, sorun çıkarmamaları bizim için özellikle önemlidir.  Çeşitli ekipler gerekli denetimleri yapıyor” dedi.

7 GÜN 24 SAAT TARAMA YAPILIYOR

Bulaşıcı Hastalıklar Birimi Sorumlusu Dr. Ülker Kırcalı ise, vakanın ana kaynağını tespit eden birimde çalıştıklarını belirterek, “Bize pozitif vakalar düşüyor, biz temaslıları ve vakaları izole etmeyi amaçlıyoruz. Toplumdan uzaklaştırıp bulaşıcılığın yayılmasını azaltmayı planlıyoruz. İlk pozitif vaka düştüğü zaman önce vakaya ulaşıyoruz, tedavisi için kronik hastalık öykülerini alıyoruz. Sonra temaslı kaydı alıyoruz. Son bir haftaya dair maskesiz, kapalı ortamda, bir metreden az mesafede kimlerle görüştü, iş yeri ortamı, ev ortamı, sosyal ortamı hepsini sorguluyoruz. Pozitif vakaya temaslılarına önce telefonla ulaşıyoruz. Nerede temas etmişler, hangi tarihte temas etmişler, onları temaslı olarak ekleyip bulaşıcı işini bitiriyoruz. Bundan sonrası filyasyon ekiplerimize kalıyor. Onlar doktorlu veya doktorsuz ekiplerimizle evlere gidip, filyasyonlarını yapıyorlar, tebligatlarını bırakıyorlar. Temaslı olanlar 14 gün karantinada kalıyorlar. Bu aynı zamanda kolluk kuvvetlerin sistemine de adresi düşüyor, onlar tarafından da kontrol ediliyor. Pozitif vakalara da doktorlarımız gidip hem evde izlem hem ilaçlarına başlatıyorlar. Bu arada temaslı vakalarımızdan pozitifleşmeye meyilli olanlar var. Onların septomları gelişince bize ya da 112’ye ya da aile hekimlerine ulaşıp tekrar şikayetlerinin olduklarını belirtiyorlar. Biz de tekrardan gidip aynı temaslı vakalardan numune alıyoruz. Ve bundan sonra ilaca başlatıyoruz. 2 vardiya şeklinde, 7 gün olacak şekilde devam ediyoruz.”dedi.

Her gün ayrı vakalar ile farklı durumlar yaşadıklarını belirten Kırcalı,“Karantinayı ihlal ettiği zaman cezaya tabii tutuluyor, dışarıda yakaladığımız anda da bize bildirim yapıldığı zamanda kolluk kuvvetleriyle yurtlara aldırıyoruz. Yurtlar bu ihlal edenler için ayrılmış durumda, oraya gönderiyoruz. Çok nadir sıkıntı çıkaran var. Ya temaslı değilim deyip ekletmek istemiyor. Çünkü birçoğu da esnaf, dükkanlarını kapatmak istemiyorlar. Bugün ayrı bir vakayla karşılaştık, tebligatı almak istemediğini söyledi. Ben de almazsa eğer almazsa kolluk kuvvetlerimizi göndereceğimizi söyleyince mecburen kabul edip izalasyona girdi.”dedi.

İLAÇLARI DA ULAŞTIRIYORLAR

Saha sorumlusu Nazlı Doğan Ergüç, “Tespit edilmiş pozitif vakaların evine en kısa sürede ulaşmayı hedefliyoruz. Öncelikle bilgisayarda kullandığımız programlar var ve telefonda yüklenmiş sistemle vakaları tespit edip iletişime geçiyoruz. Onların yakınlarını ev karantinasında izole etmek, bunu en kısa sürede başarmak bizim amacımız. Böylece temaslı olan insanlar dışarıda sağlıklı olan kişilerle temas etmemiş oluyor. Aynı zamanda gittiğimiz ayakta tedavi görenler pozitif vakalara da ilaçlarını ulaştırıyoruz. Ne kadar kısa sürede başarırsak toplumun sağlığını o kadar kısa sürede korumuş oluyoruz” diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.