Editör
Editör
05 Mart 2018 Pazartesi 00:00
728 Okunma
FETÖ’nün Manisa avukatlar yapılanması hakim karşısında

FETÖ terör örgütünün Manisa avukatlar yapılanmasına yapılan operasyon sonucu tutuklanan 11 avukatın Manisa 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yarılanmalarına yarın başlanacak. Aralarında Manisa Barosu eski Başkanı avukat Z. B.’ında bulunduğu 11 sanık için Silahlı Terör Örgütü Kurma ve Yönetme suçlaması ile hakim karşısına çıkacak. Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzeni Koruma Terör ve Örgütlü Suçları Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede, sanıkların FETÖ Terör Örgütü ile bağlantıları, örgüt adına yaptıkları çalışmalar ile gizli tanıkların ifadeleri yer alıyor.

AVUKATLARDA BYLOCK ÇIKTI

Hazırlanan iddianameye göre Manisa Barosu eski ve 7 Haziran 2015’te MHP’den Manisa Milletvekili seçilen avukat Z.B. ile avukat A.Ö., B.Y., G.Ç., H.B., H.G.O., H.A., İ.K., K.Ç., S.Y. ve Y.B., FETÖ Terör Örgütü adına Manisa’da avukatlar içinde örgütlenerek, örgüt adına avukatlar içinde yasadışı faaliyetlerde bulunmakla, örgüt liderini ABD Pensilvanya’da ziyaret etmekle ve örgütten gelen talimatlar doğrultusunda çalışmakla suçlanıyorlar. Soruşturma sırasında sanıklardan elde edilen telefonlarda örgütün haberleşme amacıyla kullandığı BYLOCK programının çıktığı vurgulanan iddianamede, bazı sanıkların diğer örgüt elemanları ile aralarındaki yazışmalardan da örnekler verildi.

MAHDER’DE ÖRGÜT TOPLANTILARI

İddianamede sanıklar tarafından verilen ifadelere dayanarak 2009-2010 yıllarında Manisa’daki bazı avukatlar tarafından MAHDER adında dernek kurularak Cuma günleri toplanmaya başladıkları, birkaç ay sadece pilav etkinlikleri yaptıkları, daha sonra ise Çarşamba akşamları örgütsel toplantılar yapmaya başladıkları vurgulandı. İlerleyen zaman içinde Çarşamba günlerinin dışında Pazartesi günleri de toplanan örgüt üyelerinin Pazartesi günleri daha dar bir kadro ile örgüt adına çalışma yaptıkları söylenen iddianamede, 2016 yılındaki Manisa Barosu seçimleri için faaliyette bulundukları vurgulandı.

KURUCU AMA İDDİANAMEDE YOK

Savcılık tarafından yürütülen soruşturma sırasında avukat M.H., bütün sanıklar tarafından MAHDER’in iki kurucusundan biri olarak anlatılırken, mahkemeye sunulan iddianamede sanıklar arasında avukat M.H.’nin ismine yer verilmedi. MAHDER’in H.G.O ve M.H. başkanlığında yaptığı toplantılarda örgüt lideri Fethullah Gülen’in bir dizi dini sohbetlerinden konu açarak katılanlara örgüt propagandası yaptıkları belirtilen iddianamede örgüt hakkında şu ifadelere yer verildi: “Manisa merkez ve ilçelerinde Manisa Barosu’na kayıtlı olarak avukatlık yapmakta olan şüphelilerin örgüte bağlılıklarının temini, örgüt amaçlarını gerçekleştirmek için hizmet etmeye hazır hale getirilmeleri, örgütsel bilinçlerinin oluşturulması yönünden önceleri başka ders ve sohbet gurupları ve mütevellileri içerisinde bulunan avukatlık mesleğine sahip şüphelilerin 2008 yılında Celal Bayar Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak çalışan ve Cumhuriyet Başsavcılığımızın 2015/7445 soruşturma sayılı dosyasından tutuklu olarak bulunan S.Ş. tarafından verilen talimat ile üniversite yıllarından örgütle bağlantısı bulunan ve örgüte bağlılıklarından tereddüt duyulmayan dosyamız şüphelileri H.G.O, M.H., B.Y., H.A., A.B. ve M.B. isimli avukatların oluşturduğu çekirdek kadro ile Manisa avukat yapılanmasının oluşturulduğu, örgütsel faaliyetlerin 2008 yılından sonra bu yapılanma adı altında sürdürüldüğü, bilahare örgütsel bağlılığı daha güçlü hale getirmek, genç avukatlardan ve stajyerlerden eleman devşirmek ve muhafazakar dünya görüşüne sahip avukatları kendilerine bağlamak için ilk başta örgütsel bağlılığı öne çıkarmadan diğer muhafazakar görüşlü avukatları da dahil etmek suretiyle Manisa Hukukçular Derneği (MAHDER) adı altında dernekleşmeye gidildiği, bu derneğin yönetimini bilahare ele geçirerek bahse konu derneğin tamamen örgüt amaçlarını gerçekleştirmeye yönelik oluşturulan bir dernek niteliğine dönüştürdükleri, toplantıların bu dernek çatısı altında organize edilmeye devam olunduğu, sabah kahvaltıları düzenlendiği, bu aşamalardan sonra örgütsel bağlılığı temin edilen şüphelinin mütevelli heyetine aktarıldığı, dernek çatısı altında oluşturdukları istişare (mütevelli) heyeti aracılığıyla örgütsel faaliyetleri organize ettikleri, bu doğrultuda baro başkanlığını ele geçirmeye çalıştıkları, gerçekleştiremedikleri yerde baro yönetimine örgüt üyelerini seçtirdikleri, yapılan operasyonlar aleyhine algı oluşturmak için dernek başkanlığı adı altında açıklama yaptıkları, bu dernek çatısı altında taban bulma faaliyetine yön vererek önceden örgütle teması olmayan stajer avukatları örgüte kazandırmaya çalıştırdıkları, operasyonlarda gözaltına alınan örgüt üyelerinin müdafiliklerini organize bir şekilde üstlendikleri anlaşılmıştır.

Tanık ve şüpheli beyanlarından anlaşılacağı üzere, örgüt liderinin baroların ve ticaret odalarının ele geçirilmesi yönündeki talimatı doğrultusunda Manisa Baro Başkanlığını ele geçirebilmek yönünden şüpheliler kimi zaman diğer avukat guruplarını destekleyerek yönetimde yer almışlar, kimi zaman da kendileri açık ve gizli aday göstermek suretiyle baro başkanlığını ele geçirmeye çalışmışlardır.”

GİZLİ TANIKLAR VAR

Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzeni Koruma Terör ve Örgütlü Suçları Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan ve Manisa 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, soruşturma sırasında gizli tanık ifadelerine de yer verildi. Gizli tanık A., gizli tanık G. ve gizli tanık 1713 örgütün avukat yapılanması hakkında önemli bilgiler verdiği belirtilen iddianamede, gizli tanık 1713’ün “Alınan ifadesinin ilgili bölümünde özetle; ''... ben 2012 yılında Ticaret Odası Başkan vekili sıfatıyla ve aynı zamanda Ticaret Odası meclis üyesi olduğum için 70 kişilik bir iş adamının grubunun başı olarak Washington DC, Newyork fuar ziyaretleri için görevli olarak gittim, buradaki fuar ziyaretlerimize ilişkin görevimiz bittikten sonra Pensilvanya'ya bir grubun gitmek istemesi sebebiyle bende onlarla beraber Fethullah Gülen'in ikamet ettiği yere gittim, kendisi ile burada yüzyüze topluca görüştük” sözlerine yer verildi.

KİME NE CEZA İSTENİYOR?

 İddianamenin sonuç bölümünde sanıklar için istenen cezalara da yer verildi. Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede, “Şüphelilerden A.Ö., B.Y., H.G.O, İ.K, S.Y., Z.B.'ın, "PDY/FETÖ Silahlı Terör Örgütü Yöneticisi Olmak Suçundan 3713 sayılı kanunun 7/1maddesi atfıyla Türk Ceza Kanunun 314/1, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunun 5 maddeleri gereğince Ayrı Ayrı Cezalandırılmalarına,1)Şüphelilerden G.Ç., H.B., H.A., K.Ç., Y.C.'ın,"PDY/FETÖ Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak Suçundan" 3713 sayılı kanunun 7/1 maddesi atfıyla Türk Ceza Kanunun 314/2, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunun 5 maddeleri gereğince Ayrı Ayrı cezalandırılmalarına,2-)Şüphelilerin kasten işledikleri suçtan hapis cezasına mahkumiyetleri halinde haklarında TCK'NIN 53ve 58/9 Maddesi Hükümlerinin Uygulanmasına” denildi.

Örgütün avukat yapılanması çerçevesinde A.Ö., B.Y., İ.K., S.Y., Z.B. ve H..G.O. ‘Silahlı Terör Örgütü Kurmaya Yönelme’ suçundan her birinin hakkında 22,5 yıl istemiyle, G.Ç., H.B., H.B., K.Ç. ve Y.C. ise ‘Örgüte üye olmak ve faaliyette bulunmak’ suçundan haklarında 15’er yıl istemiyle yarın Manisa 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.

Son Güncelleme: 04.03.2018 19:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.