Siyonistler, Filistin’in Osmanlı hakimiyetinden kurtarılarak İngiliz kontrolüne geçmesini sağlamak ve bu topraklarda bağımsız bir Yahudi devleti kurmak için NİLİ adı verilen bir istihbarat teşkilatı kurmuşlardır. Nili teşkilatı, 1915 yılında Hayfa’da Osmanlı vatandaşı ve 4. Ordu komutanı Cemal Paşa’nın tarım Danışmanı Aaron Aaronsahn ve kardeşleri tarafından kurulur. Aslen Romanya Yahudisi olan Aaron ailesi Hayfa’ya yerleşir.  Kız kardeşi Sarah, yetiştirdiği kadın ajanlar sayesinde genç Türk ve Alman subaylarla dostluklar kurarak elde ettikleri askeri bilgileri ve sırları İngilizlere aktarırlar.  Kadın ajanlar, dişiliklerini kullanarak küçük rütbeli subaylarımızla dostluk kurarlar, çok önemli askeri bilgileri elde ederler.

       Filistin bölgesinde çekirge istilası ortaya çıkınca Cemal Paşa, tarım Danışmanı Aaron’u araştırma yapmak üzere Avrupa’ya gönderir ve  Aaron gittiği Avrupa ülkelerinde istihbarat teşkilatları ile bilgi paylaşımı yapar. Kardeşi, Sarah’ın gizli istihbarat toplama faaliyetleri, Türk İstihbarat Teşkilatı ve teşkilat-ı mahsusa tarafından tespit edilir ama Sarah sahte isimler kullanmaktadır. Nili Teşkilatı, kısa zamanda yüzlerce istihbarat elemanı yetiştirirler, genellikle Hıristiyan Arap’ları ve Osmanlı devletine muhalif olan Arap kökenli memurları haber elemanı olarak kullanırlar. Elde ettikleri bilgileri, sahil kesiminde görevlendirdikleri kişiler sayesinde İngiliz gemilerindeki bulunan bağlı oldukları birime gönderirler. 

       Nili Teşkilatı elemanları, Osmanlı Ordusuna ait araç- gereç sayıları, bulundukları mıntıkalar, asker sayıları, sahip oldukları hafif ve ağır silahlar, vagon sayıları, trenlerin güzergahları ve hareket zamanları, Osmanlı ordusunda görevli Arap ve Yahudi kökenli subay ve erlerin sayıları, kimlikleri, iaşe depoları gibi tüm  önemli bilgileri  para ile elde ettikleri Arap memurlardan öğrendikten sonra İngiliz İstihbarat Teşkilatına rapor ederler.   Osmanlı Ordusu İstihbarat Şube müdürü Yüzbaşı Cevat Rıfat Bey, ele geçirdiği bir Nili casusu sayesinde örgütün yapısını çözer ve yakaladıkları casusları Divan-ı Harb’e verir, yakalanacağını anlayan Sarah intihar eder, Yossef LİSHANSKY  isimli Yahudi casus ise önemli bilgileri itiraf edince geniş tutuklamalar yapılır, İngilizlerini istihbari faaliyetleri hakkında geniş bilgiler elde edilir. İngilizler, arap asıllı subay ve erleri birliğinden kaçırtarak hicaz’da bulunan Şerif Hüseyin’in kuvvetlerine katılmalarını sağlar. Nili’den başka bir diğer Yahudi istihbarat teşkilatı olan “Hashomer “  Teşkilatı da ortaya çıkarılır, Osmanlı Ordusundaki Yahudi kökenliler tarafından kurulmuştur.

       Cemal Paşa, Yafa’lı Mehmed Eş Şafti Efendi isimli Arap vatandaşımızı Nili Teşkilatına sızdırır, elde ettiği bilgileri Türk İstihbaratına teslim eden bu Arap vatandaşımız büyük hizmetler görmüştür. Arşak İspira, deşifre edilir ve ailesi ile birlikte Filistin’den çıkarılarak Cemal paşa’nın emriyle yurt dışına çıkarılarak etkisiz duruma getirilir. 4. Ordu İstihbarat Şube Müdürü yüzbaşı Cevat Rıfat Bey, Teşkilat-ı Mahsusa’nın ileri gelenlerinden Cezayir’li kahraman Abdülkadir’in oğlu Said’in fedailerinden Kaid zeki’yi Nili örgütüne girdirerek Türk Ordusuna dair yanlış bilgileri Yahudi ve dolayısıyla da İngiliz istihbaratına gönderilmesini sağlar. Kaid zeki’nin gizli faaliyetleri ile Nili ve İnglliz casuslarının isim listeleri ele geçirilir ve tümü tutuklanır. İlginçtir ki 1914 yılında kurulan Nili örgütü ile aynı yıllarda Osmanlı Ordusunda görevli Arap kökenli subayların kurduğu gizli El Ahid örgütü ayna amaçlar doğrultusunda ortaklaşa çalışmışlardır.  Ortak amaç, Osmanlı Devleti’ni parçalamak ve Ortadoğu’da yine devletler kurmaktır. Bu bölgede sadece ordular değil casus teşkilatları arasında da amansız bir savaş yaşanmıştır.     

KAYNAK: Celil BOZKURT –Osmanlı Arşiv belgelerinde Nili Casusluk Örgütü -2018      

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.