Paylaşın;

Paylaşın ki onun erişilmez lezzetine varan hâl ve hareketlerine aday olun.

İnsan, bu dünyaya gelişinin o ulvi manâsını hissettiği andan itibaren, sadece kendisinden geçip, herkes ve her şeyi kendi bünyesin de taşıma ve yaşama kudretine sahip olabiliyorsa, her hâlde o zaman “ehâdiyet” duygusunu yaşayan birisi olabilir.

Paylaşın;

Paylaşın ki merhamet, senin kabiliyet ve meşrebin icabı, sahip olduklarının ötesin de bir sonsuzluk deryasın da kendini seninle paylaşsın ve büyüsün.

Paylaşın; 

Paylaşın ki, paylaştıkça ve verdikçe artan bir prensibin yaşayanı ve askeri olabilesin.

Paylaşın;

Paylaşın ki, safraları atabilin ve o zaman ulaştığın nokta, Hz.Mevlâna’nın naklettiği gibi “Ey sûretperest! Yürü manâyı bulmaya çalış, çünkü manâ, suretin başına kanattır” prensibi vücut bulsun.

Sevgi ve merhamet! 

Hakkaniyetin ruhlar da ki kadısı. O, entelejansiyanın densiz olanlarının, yanına bile yanaşamayacağı eşsiz duygu yumağı. Her şey insan için düsturunun anahtarı. Densizlikleri ve ihaneti eriten asit; kesen, parçalayan, yok eden kılıç. Paylaşmayı prensip yapan ebediyet kalesi. Sarhoşun, serhoş olmasını sağlayan şarabı şerbet yapan kutsiyet. Bataklıkta çiçek, kalpte ki ulvi yakarış, dilde ki yalvarış.

Paylaşın ey dostlar!

Paylaşın ki, gerçek dost, gerçek manâ bilinsin. Maddeden manâya geçilsin ve insan kemâliyeti ile seçilsin.

Paylaşın ki, kesretten tekliğe ulaşın ve işte o zaman:

“Aslın da dost ve ikiz yaratılmış, şu birbirini tamamlayıcı madde ile manânın ne diye arasını açar, açar da kimsenin edemeyeceği düşmanlığı kendimize ederiz? Bu âlem de, kendi kendisinin cahili olana, kendinden büyük düşman, kendi kendini bilene de kendinden sadık dost var mıdır?” prensibini yaşayabilsin.

…ve siz bilin ki;

Paylaşmak prensibi, sevgi ve merhametle işlendiği takdirde “çokluktan tekliğe” varan ruh, ne yüce ruhtur; âşıka maşuk, maşuka da âşık olarak o manâ denizin de durgun, ama her an taze kalan ruhları temsile adaydır. 

-------------------------------------------------------------------------------------------

Ah O Nefs

Malûm insan nefsi ortak kelimesini pek sevmez.

Hep bencidir, bencildir.

Gerekli ruhi gelişimi gösterememiş olanlar da ortaklığın resmi boyutlar da olması dahi paylaşmayı zorlaştırır. Nedense her ortak ben bu oluşuma daha fazla katkıda bulunuyorum, neden eşit kâr paylaşımına gireyim sevdasındadır.

Ekonomik olarak tatlı hayaller ile başlayan iş ortaklıkları da nadiren yürüdüğüne şahit oluyoruz. Ancak kurumsallaşmayı becerebilen ekiplerin birlikteliklerinin çoğunu bunun dışın da tutabiliriz.

Ortaklıklar ile büyüme sadece kendi kasasını düşünmeyen ülkenin geleceğine de eserler bırakmak isteyen bireylerin harcıdır. Onlar torunları içinde çalışan, paylaşmayı seven insanlardır. 

“Bir elin nesi var iki elin sesi var” deyip bu sesi ortak bir ahenk ile, paylaşmaktan gocunmadan yürütebilmek sağlam yürekler ister. 

Paylaşamayan ortaklık yapamaz.  

-------------------------------------------------------------------------------------------

Ekonomik Bakış

Paylaşmaya vesile olan ekonomide ortaklık literatür de şöyle tarif edilmiş:

İki ya da daha çok kişinin, kazanç sağlamak ve bunu paylaşmak amacıyla, bir iktisadi ve mali teşebbüs kurmak için, emek ve sermayelerini bir araya getirerek oluşturdukları kurumdur.

Ne güzel bir tarif ve belki ne güzel bir temenni Yarabbi. 

Dostlar başına.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Günün Sözü

“Bir mum, diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez.” Hz. Mevlana

-------------------------------------------------------------------------------------------

Hadis-i Şerif

“Allah, insanların ihtiyaçlarını gidermek için bir kısım insanlar yaratmıştır ki, insanlar ihtiyaç duyunca onlara koşarlar işte onlar, Allah’ın azabından güvende olanlardır.” 

-------------------------------------------------------------------------------------------

Ego Primum Tollo, Nominor Quoniam Leo

Eğer  “Ego primum tollo, nominor quoniam leo”  dersen, yani “En iyi parçayı ben alıyorum, çünkü aslan benim” diye bir iddian varsa sen ortak olma paylaşamazsın. Paylaşmanın en ulvî yanı güçlüyken dahi paylaşmanın bilgeliğin de konaklayabilmendir.

Güçlü ve asil olmak kolay iş değildir dostum…  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.