Editör
Editör
08 Ağustos 2020 Cumartesi 15:37
Rektör Prof. Dr. Ahmet Ataç’tan Manisa Celal Bayar Üniversitesi’ne davet

Rektör Ataç mesajında, “Sevgili öğrenciler. İyi bir üniversite eğitimi hepinizin hakkıdır. İlgi alanlarınız ve becerileriniz doğrultusunda en iyi tercihi yapacağınıza inanıyorum. Ege Bölgesinin huzurlu, güvenli ve öğrenci dostu şehrinde yer alan Manisa Celal Bayar Üniversitesinin, siz değerli öğrencilerimiz için "doğru tercih" olacağını düşünüyorum. Manisa Celal Bayar Üniversitesi, alanında uzman ve yetkin öğretim elemanları ile birlikte, en güncel yaklaşımlarla eğitim süreçlerini sürdürmeyi planlamaktadır. İçinde yaşadığımız çağın ve toplumun gereksinimlerini önemseyen, eleştirel bakış açısına sahip, evrensel düşünen ve yaşam boyu öğrenmeyi sürdürebilen nitelikli bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir. “Benim üniversitem” gururunu yaşatan bir ortam yaratmak inancıyla; sizleri hayatınızın en keyifli ve değerli yıllarını, verimli ve üretken bir şekilde geçirebilmeniz için Manisa Celal Bayar Üniversitesine davet ediyorum. En içten sevgilerimle” dedi. 

GEÇMİŞTEN GELECEĞE MANİSA CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ

11 Temmuz 1992 tarihinde 3837 sayılı kanunla kurulan ve adını; Millî Mücadele yıllarında Atatürk'ün yanında silah arkadaşı olarak yer alan, Son Osmanlı Mebusan Meclisi'nde Saruhan Mebusluğu da yapmış olan Celal Bayar'dan alan Manisa Celal Bayar Üniversitesi, bölgenin sosyal ve kültürel beklentilerine ve gereksinimlerine cevap verecek araştırma merkezlerini açarak bunları işlevsel hale getirmiştir. 09.05.2015 tarihinde yapılan Üniversitemiz Senato toplantısında, Celal Bayar Üniversitesi olarak süregelen adımızın “Manisa Celal Bayar Üniversitesi” olarak değiştirilmesi karara bağlanmış, 2016 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilen Torba Kanun Tasarısı kapsamında, “Manisa Celal Bayar Üniversitesi” olarak değiştirildi.  Simge olarak Manisa Lalesini alan üniversite, tarihimizin bir dönemine ışık tutan, yalnız geçmişin değil bugünümüzün ve geleceğimizin de bir parçası olan bu simge ile birlikte sevgi, bilgi ve gelişmeyi, geçmişten geleceğe taşımayı seçti. 

Bugün 15 fakültesi, 2 yüksekokulu, 15 meslek yüksekokulu, 3 enstitüsü, 28 araştırma merkezi ve 1 araştırma uygulama hastanesi (Üniversite Hastanesi) olmak üzere toplam 64 birim ile eğitim ve öğretime devam eden Manisa Celal Bayar Üniversitesi, 1808 akademik personeli, 1160 idari personeli ve 46 bin 525 öğrencisiyle, Ege Bölgesi'nin en büyük 3 üniversitesinden biridir. Türkiye'nin ve Ege Bölgesi'nin tarihi ve kültürel dokusu en zengin illerinden biri olan Manisa, Manisa Celal Bayar Üniversitesi ile ve bu üniversitenin bilimsel çalışma ve araştırmaları ile gelecekte de daima ön planda olacak ve bir üniversite şehri olarak anılacak. 

MİSYON (ÖZGÖREV)

Yenilikçi, yaratıcı ve eleştirel düşünen, girişimci, özgür ve özgürlükçü, etik değerleri önemseyen, yereli özümsemiş, evrensele açık, çevreye ve insana saygılı bireyler yetiştirerek; eğitim, araştırma ve topluma hizmet alanlarındaki üretimini toplum yararına sunmaktır.

VİZYON (ÖZGÖRÜŞ)

Üniversitemizi bilim, eğitim ve topluma katkı alanlarında uluslararası tanınır ve tercih edilen bir eğitim kurumu haline getirmektir.

TEMEL DEĞER VE İLKELER

Bilimsellik ve akademik liyakat, Akademik özgürlük, Evrensel değerlere, insan hak ve özgürlüklerine saygı, Katılımcılık ve demokratiklik, Yerel ve küresel sorunlara duyarlılık, Şeffaflık ve hesap verebilirlik, Yenilikçilik ve girişimcilik. Eğitimde kaliteyi gözetme, Kaynakları etkin kullanma, Çevreye duyarlılık.

NEDEN MANİSA CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ 

Bugün binlerce genç insana eğitim hizmeti veren Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Ege Bölgesi'nin en büyük üç üniversitesinden biridir. Kadrosundaki nitelikli işgücü ve hızla büyüyen alt yapı yatırımları ile Manisa'nın üniversite eğitimi için elverişli koşullara sahip olması, Manisa Celal Bayar Üniversitesi'ni binlerce genç insan için tercih edilir bir kurum haline getiriyor.  Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nin ÖSYM sınav tercih formlarında giderek daha yüksek puanlardan ve yüzdelik sıralamada üst dilimlerden öğrenci alması, tercihlerdeki bu gelişme eğiliminin göstergesidir. Buna ek olarak, iyi eğitim sayesinde öğrenci kalitesinin de yükselmesi bir başka dikkate değer noktadır. Öğrenci niteliğindeki bu gelişmeler genel olarak üniversitenin bilimsel performansını ve eğitim ile sosyal etkinliklerinin kalitesini artırmakta. Üniversite adaylarının, tercih edilir bir kuruma gelmeleri ile elde edecekleri avantaj hiç şüphesiz, Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nin nitelikli bilimsel ve eğitsel olanaklarından yararlanmak olacak.  Manisa Celal Bayar Üniversitesi öğrencilerinin bilimsel toplantılardan, müzik, dağcılık, yüzme, halk oyunları, el sanatları, pek çok farklı türde öğrenci kulüpleri, kültürel ve sportif alanlara kadar geniş bir etkinlik yelpazesi içinde üniversite yaşamının renkli atmosferini solumaları mümkündür. Manisa ili tarihi ve doğal güzellikler ile dolu bir şehirdir. Bir taraftan büyük şehir karmaşası olmadan üniversite eğitimi görmek, diğer taraftan da sinema, tiyatro, part-time iş gibi olanaklardan yararlanmak isteyen üniversite adayları için gelişmiş ve ideal bir eğitim kentidir. Ayrıca, sadece 30 km uzaklıktaki İzmir ve çevresindeki Çeşme, Foça, Kuşadası gibi turizm kentleri, Manisa Celal Bayar Üniversitesi öğrencilerinin ilgilerini çeken cazibe merkezleridir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.