Başarılı insan; çözümün, başarısız insan ise, bir sorunun parçasıdır. Başarılı insanın; her zaman bir programı, başarısız insanın ise her zaman bir mazereti vardır. Başarılı insan; “ İşine yardım edeyim.” Der, başarısız insan ise “ Bu benim işim değil” der. Başarılı insan; her soruna bir çare bulur, başarısız insan ise; her çözümde bir sorun görür. Başarılı insan; en olumsuz durumda bir çıkış noktası bulur, başarısız insan ise; en olumlu durumda bile engeller bulur. Başarılı insan: “ Zor olabilir ama imkansız değil.”derken, başarısız insan ise: “ Mümkün olabilir ama çok zor.”der.  Eleştiri, ikinci sınıf beyinlere özgüdür, birinci sınıf beyinler çözüm üretir. Dünyada kararlılığın yerini hiçbir şey tutamaz. Yetenek tutamaz; zira dünyada yetenekli fakat başarısız kişiler çoktur. Deha tutamaz; zira değerlendirilmemiş bir zeka yalnızca bir atasözünden ibarettir. Eğitim tutamaz; dünya eğitilmiş fakat işe yaramaz insanlarla doludur.  Önemli olan sebat ve kararlılıktır. “ Kaybedecek kadar büyük değilseniz; kazanacak kadar da büyük değilsiniz.” Walter REUTHER. “ Gerçek başarı; başarısız olma korkusunu yenebilmektir.” Paul SWEENEY  “ “ Bir insanın yapabileceği en büyük hata; hata yapmaktan korkmaktır.” Elbert HUBBARD “ Yanlışlar başarıya uzanan merdivenlerin basamaklarıdır.” Paul Y MEYER  “ Başarısızlığın kırk milyon sebebi bulunabilir; fakat tek bir mazereti olamaz.” RUDYARD KIPLING

       Başarılı olmak için, boşa geçirilmemiş bir ömrün arkasında paha biçilmez tecrübe yatar. İşte H. Jakson Brown Jr.’un her biri hazine değerindeki sözlerinden bazıları. Dengeli, sağlıklı, huzur ve başarı dolu bir hayat yaşamak için bunları dikkatle okumalı ve aklınızda tutmalısınız. “ Başladığın her işi bitir. Her yemekten sonra “ Şükür.” de. Aynı hatayı iki kez yapma. Atak ve cesur ol fakat riski dağıt. Kaybetmesini bil, kazanmasını da bil. Verdiğin sözleri tut. Beyefendi ol. Asıl savaşı kazanmak için küçük bir çarpışmayı ve kaybetmeyi göze al. Hiç kimseden umut kesme. İnsanlardaki iyiyi ortaya çıkarmayı bil. Duyurulan bütün haberlerin taraflı olduğunu unutma. Dinlemeyi öğren. Bazı fırsatlar kapıyı hafif tıkırdatır. İnsanların isimlerini hatırla. Bütün politikacılardan kuşkulan. Yaşlan ama paslanma.  Öyle bir hayatın olsun ki, çocukların hakkaniyet, özen ve dürüstlüğü düşündüklerinde akıllarına sen gelesin.  İlk izlenimlerine güvenme. Kaba ve kötü hizmete iyi bahşiş verme. Bir avukata ve muhasebeciye asla fikrini sorma. Onlar çözüm değil sorun üretirler. Mahkemelik olmaktan hastalıktan kaçar gibi kaç. Dedikodu yapma, yapanları hoş görme. Kaybedecek bir şeyi kalmamış insanlardan kendini kolla. Bir gecede olmuş gibi görünen her başarının ardında, genellikle 15 yılın yattığını unutma. Her şeyi bulduğundan daha iyi, daha temiz bırak. Biraz daha pahalı satsalar bile, semtinden alış veriş et. Erkekliğini kanıtlamak için, korumasız hayvan ve kuşlara ateş etmekten başka yollar bul. Köprüleri atma, aynı nehri kaç kez daha geçmek zorunda kalacağına şaşıracaksın. Umutlarını yüksek tut. Acıyı ve hayal kırıklığını, hayatın bir parçası olarak kabul et. Sorunları, büyümek ve kendini açmak için bir fırsat bil. İnsanların, gerçeği her zaman bilmek istemeyeceklerini unutma. Zamanı iyi kullanma ustası ol. Aşkın gücünü asla küçümseme. Sürekli” Ben dürüstüm” diyenlerden kuşkulan.   Hayatta kazananların, daima kaybedenlerin yapmak istemediklerini yapanlardan çıktığını unutma. Fırsat ara, fazla güvenli iş arama. Limandaki tekne güvendedir ama bir süre sonra altı çürümeye başlar. Yaptığın işten pişman olma, “ Keşke” sözü yerine “ Bir dahaki sefere” demeyi dene. Her sorunu bir fırsat kabul et. Çocuklarla oyun oynadığında bırak kazansınlar. Mali gücün yeterli olsa da olmasa da ailece tatile çık. Hatadan dönmesini, özür dilemesini bil. Bunlar iyileştirici, sihirli sözlerdir. Başarılı bir evliğin temelinde iki şeyin yattığını unutma; doğru insanı bulmak ve doğru insan olmak. Çocuklarını 16 yaşından sonra, yarım günlük işlerde çalışmaları, para kazanmaları için teşvik et. Maddi durumun iyi olsa bile, bırak çocukların harçlıklarını kendileri çıkarsın. Hayatın her zaman adil olmasını bekleme. Kıskanma. Çünkü kıskançlık, mutsuzluk kaynağıdır.   Öyle bir hayat yaşa ki, mezar taşına “ Asla pişman olmadı” diye yazılabilsin.

KAYNAK: 09.09. 1994 Tarihli meydan Gazetesi – Rahmi TURAN  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.